41 De teekening vertoont zich en relief en de reproductie kan des ver langd in de snelpers plaats hebben. Het kenmerkend onderscheid tusschen deze manupulatie en de reeds elders toegepaste asphaltmethode in halve tinten bestaat hierin, dat door het gebruik van de screenplate het griseeren op de couche hetzij dan direct of bij overdruk achterwege blijft. Natuurlijk is hier evenals bij de heliogravurewelke het beeld en creux geeft, eene volmaakt zuivere photographie als uitgangs punt noodzakelijk. Ook daarom is het bovenomschreven procédé voor verschillende wetenschappelijke doeleinden van veel belang, omdat het retouchee ren zoowel met de pen als met de graveerstift zeer gemakkelijk is. Een tweede aan het Topographisch Bureau in het leven geroepen procédé berust op de directe overbrenging op steen van eene oude reproductie door weder opwekking van den vetten inkt. Men heeft hier dus met een autographische operatie te doeu en het geheim bestaat slechts in het vinden van een behoorlijk prepa raat, dat in staat is, den ouden inkt weder op te lossen. (1) (1) Hiernaar werd reeds meermalen gezocht. Ook de sporen, welke nu en dan op bankbiljetten te vinden zijn, wijzen er op, dat het gilde der valsche munters zich op het zoeken naar een deugdelijk preparaat schijnt toe te leggen. Het bljjft daarom van het meeste belang om bij het drukken van de biljetten de inktsoort zoodanig samen te stellen, dat zjj volkomen indroogt en niet meer is op te wekken iets wat niet altijd»het geval is. Eenige jaren geleden las ik o. a. in het Fransohe tijdschrift VImprimerie het volgende, recept voor de oplossing van den inkt, dat ik hier in originali laat volgen: Nouveau mode de reproduction lithographique „Yoici un procédé qui permet de reproduire sur pierre ou sur zinc les impressions anciennes ou récentes sans aucune difficultéon prépare une solution trés claire de gela tine dont on verse une couche mince sur one pierre lithographique ou sur un zinc et on laisse sécher. On fait dissoudre, d'autre part, de l'alun dans l'eau jusqu'a saturation. On mouille dans cette solution d'alun le verso de la feuille imprimée que l'on veut repro duire, de sorte que l'alun pénètre toute l'épaisseur du papier sans traverser l'encre d'impri- merie qui forme le dessin ou les lettres du recto. On applique le recto sur la pierre ou sur le zinc, que l'on passe aussitót a la prcsse. Par l'effet de cette pression, l'alun, dont le papier est imprégné, rend la gelatine insoluble al'eau chaude partout ou elle touche les parties non imprimées du papier, tandis que tous les endroits de la gélatine qui n'ont été touchés que par l'encre du dessin ou des lettres ont été préserves do l'alun. Ces endroits restent done solubles a l'eau chaude. On enlève lr feuille de pa pier qui doit rester intacte et l'on verse de l'eau chaude sur la couche de gélatine.

Indisch Militair Tijdschrift | 1897 | | pagina 52