45 den. Met stoomschepen nu is het vervoer zeer mogelijk in het goede seizoen. De invoer van Perzische en Arabische paarden te Batavia, waar men zich öf tevreden stelt met de vrij treurige inlandsche rassen öf wel zeer hooge prijzen moet besteden voor Australische, zou een ware weldaad zijn. In Engelsch-Indië hebben de „Gulf Arabs" reeds lang hun naam gevestigd. Men kan zich dan ook moeielijk een paard denken, dat beter geschikt is voor Indische toestanden. Wat de muilezels betreft, zij worden van tijd tot tijd, met tusschen- poozen van eeriige jaren, door het Engelsch-Indisch legerbestuur in duizendtallen in Perzië aangekocht en dienen voor transport en batterij Meest worden officieren naar Perzië gezonden, om met de hulp van de daar gevestigde Britsche Consuls, de dieren te keuren en af te zenden." Voorts deeit de schrijver in een paar daarop betrekking hebbende Noten mede, dat de in vroegere eeuwen van uit Perzië naar Java overgevoerde paarden vooral tot geschenk aan de Inlandsche Hoofden dienden dat in 1824 de Baron van der Capellen door de Nederlandsch- Indische regeering naar de Perzische Golf gezonden werd, omdat men het Javaansche paardenras door aanvoer van paarden uit Perzië wiide verbeteren dat thans van Bassorah en Bouchir menigmaal paarden naar Europa (meest Londen) met succes worden gezonden dat wellicht de paarden van Perzië en Arabië, voor onvermengd gebruik bij de Indische Cavalerie, te duur zouden komen, doch zeer zeker ten volle aanbeveling verdienen om als officierspaarden te worden gebruikt; dat ten spijt van Professor Veth's bewering, als zouden de Perzi sche paarden voor bergachtige streken geheel ongeschikt zijn (Java, I. 586) in geen geval die bewering van toepassing is op de paarden, die van Zuid-Perzië betrokken worden, dewijl daar de paarden als geiten klauteren en ten slotte: dat met terugzicht op wat de paardenarts J. Van de Velde ten jare 1894 in dit Tijdschrift over de gebreken van Chineesche muildieren

Indisch Militair Tijdschrift | 1897 | | pagina 56