46 schreef, de Perzische muilezels, die veel met de Syrische overeen komen, stellig de voorkeur verdienen voor onze bergbatterijen, terwijl de vracht van Bouchir naar Batavia dezer dieren niet veel hooger zoude behoeven te zijn, dan die, welke men nu van Chefoo betaalt. Tot zoo ver de Heer Hotz, wiens mededeelingen wij van genoeg zaam militair belang achten, om ze nog van naderbij te bezien. Bovendien zijn er nog andere gezichtspunten, die eene geregelde stoom vaartverbinding tusschen Batavia en de Perzische Golt wellicht van meer dadelijk militair belang zouden doen zijn; wij komendaar- op straks terug. Wat nu het préconiseeren van Perzische paarden en muildieren betreft ten bate van het Indisch leger, reeds het hiervoren vermelde feit, dat het Britsch-Indisch leger daarvan in zoo grooten getale ge bruik maakt, maakt eventueel eene proefneming ten onzent begeerlijk. In het standaardwerk over Perzië, in 1892 in het licht verschenen van de hand van den Hon. George N. Curzon M. P. vonden wij ter zake vermeld o. a. dat „the Persian horse, thicker and sturdier than the Turkoman, makes an excellent cavalry horse or rough hack", dat „at certain seasons of the year few steamers sail from Busrah to Bombay "without conveying large equine cargoes, which having cost sums varying from 8 1. to 20 1. a piece in the country, realise a very considerable profit in the Indian market" en ten aanzien der muilezels, dat „better known even than the horses, are the mules of Persiathese excellent animals although of no great size, being far inferior in this respect to the Spanish type, are possessed of extraor dinary strength and endurance. Burdened with a load of from 250 to 350 lbs or with an average of 3 c.w.t., they will march at the rate of three and a half to four miles an hour for distances of twenty-five to thirty miles in the day, for days and almost for weeks at a time scarcely a year passes in wich officers of the Indian army are not despatched to Persia with a commission to purchase several hundred mu les, the average price of which is from 12 1. to 20 1. in the native market. Dit, wat de Perzische paarden en muildieren betreft. De nieuwe stoomvaartlijn voorts zoude, behalve aan civiele ambte-

Indisch Militair Tijdschrift | 1897 | | pagina 57