47 naren en particulieren, ook aan Indische officieren-repatrieerenden, gelegenheid aanbieden, de reis door Perzië naar Nederland te maken. Zeer vele Britsch-Indische militaire en civiele ambtenaren nemen althans dien weg, die, doordat de route over de Perzische hoogvlakte voert, na een verblijf in de tropen, heerlijk afwisselend schijnt te zijn. Zooals bekend, is Perzië aan de kust, des zomers, vooral van Mei tot medio September, uitermate warm, in de overige maanden van het jaar koelt intusschen de temperatuur niet weinig af en brandt men er, om zich binnen's kamers genoegzaam te kunnen verwarmen, zelfs den kachel In het binnenland van Perzië is het echter, ook in de zomermaan den, niet te warm, en vindt men er des winters geregeld sneeuw en ijs- Verloven tot herstel van gezondheid voor een 3- tal maanden van uit Java naar Perzië, zouden dan ook bij het openen eener stoomvaartverbinding tusschen Java en de Perzische Gfolf zeer wel te overwegen zijn. Aan een verblijf gedurende 5 a 6 weken bijvoorbeeld te Shiraz, dat 1350 Meter boven de zee en 5 dagen reizens van Bouchir ligt, ware alsdan het sanatorisch voordeel te koppelen eener zeereis van 2 maal 22 dagen, welke tijd noodig is, om heen en weer het traject Batavia via Bombay-Bouchir af te leggen. Voor eenen niet al te ernstigen zieke, die het reeds te vergeefs 1 a 2 maanden op Soekaboemie, Sindanglaia of Tosari beproefd had, zou een zoodanig verlof in ieder geval eene extra kans zijn om we derom ten volle gezond te worden. Alverder zou voor den gezonden officier, die voor zijn genoegen repatrieert, het maken eener reis door Perzië, (mits reizende zonder vrouw en kinderen, en goed ruiter zijnde) uit een sportoogpunt zeer aanlokkelijk zijn. Na eene zeereis van 22 dagen, via Bombay, zou hij daartoe de navolgende itinéraire hebben te volgen: Verblijf te Bouchir, om zich ter karavaan uit te rusten 4 dagen. Karavaanreis naar Shiraz5 Verblijf te Shiraz3 Postreis te paard (met verwisseling van paarden elke 16 tot 20 Eng. mijl) naar Ispahan3 Oponthoud te Persepolis op den weg naar Ispahan1 dag.

Indisch Militair Tijdschrift | 1897 | | pagina 58