GELOOVEN de atjehers, dat hun onthoofde gesneu velden NIET IN DEN HEMEL ROMEN? (Overgenomen uit het Weekblad „Insulinde" 3 November 1896). Bij de behandeling van de Atjeh-paragraaf van het antwoord op de Troonrede, den 22 September, zeide de heer Rutgers van Rozenburg, in zijn overigens zoo sympathieke rede, o. a. het volgende: Wanneer een officier, een hoofdofficier of zelfs de Gouverneur- Generaal, om aan de Atjehsche priesters hun voornaamste wapens bij het prediken van den prang sabil uit de hand te slaan, last geeft, gesneuvelde Atjehers in tweeën te deelen ten einde den overlevenden te doen inzien, dat zij met het vechten voor hun priesters en tegen de Kompanie nog niet zeker zijn van hun entrée in den Turkschen hemelja dan is het te betreuren en zal het door den officier, hoofd officier, of Gouverneur-Generaal ook wel betreurd zijn, dat het daartoe komen moest; doch dan ligt daarin evenmin iets misdadigs; dan is dit niet alleen verschoonbaar en misschien gewettigd, maar kan het door 's lands belang en nooddwang geboden, kan het zelfs plicht zijn." Ook de heer Goeman Borgesiüs sprak over de al of niet gebeurde koppensnellerij, in deze bewoordingen „Men heeft het goed willen maken door te zeggen, dat het de eenige manier is om den Atjehers schrik in te boezemen Uit het antwoord van den Minister van Koloniën, releveeren wij voorts deze zinsnede: „Ik meen toch, dat ook ik niet zou kunnen goedkeuren, indien men er toe overging Atjehers te onthoofdenom hun de zekerheid te bene mendat hijdie valt in den heiligen oorlogrechtstreeks naar den Mahomedaanschen hemel gaat. Er zijn wellicht zeer enkelen, die meenen, dat het wenschelijk zou zijn op die wijze indruk te maken op den Atjehschen vijandmaar de Indische regeering en de regeering hier te lande zijn te zeer doordrongen van de beginselen der humaniteit,

Indisch Militair Tijdschrift | 1897 | | pagina 63