65 weduwe geen pensioen, als de officier sterft binnen den tijd van 3 jaar na de huwelijksvoltrekking. Weezenpensioenen worden bij hen alleen verleend aan wettige kindereD, aan de jongens tot aan hun 18e, de meisjes tot aan hun 21e levensjaar. Wordt een officier in de aktie gedood of sterft hij binnen 12 maanden nh de verwonding en laat hij geen weduwe maar wel eene dochter of dochters na, dan wordt aan deze laatsten het volle wedu- wenpensioen gegeven. Laat de officier ook geen kinderen na, doch wel eene moeder in kommervolle omstandigheden, die door haren zoon ten deele of geheel onderhouden werd, dan krijgt die moeder het in deze bedoelde pen sioen, terwijl voor het geval er ook geene moeder, maar eene of meer zusters in nood overblijven, deze laatsten staatspensioen be komen. Zooals ons meer dan een geval van nabij bekend is, handelt het opperbestuur in Nederland en in navolging de Indische regeering even humaan, al missen wij de daartoe strekkende wetsbepalingen. De Engelsche militaire weduwen en weezenpensioenen zijn aldus geregeld wed. pens. verh. v. elk kind. veldmaarschalk of generaalf 1440.f 240. kolonel en luitenant-kolonel.... 1200.192. majoor840.168. kapitein 600.144. le en 2e luitenant480.120. Die pensioenen worden, voor wat het weduweupensioen betreft, met de helft en die der kinderen met een kwart verhoogdals de officier aan eene in en door den dienst ontstane ziekte (binnen 12 maanden tijds na haar ontstaan) overleden is, terwijl gemelde pensioensbe dragen die der weduwen verdubbeld en die der kinderen met de helft verhoogd worden, als de officier gedood, of aan zijne wondeu overlijdt binnen de 12 maanden zijner verwonding. Een kapiteinsweduwe b. v. met 4 kinderen, wier echtgenoot sneuvelr, ontvangt dus jaarlijks 2 X 600 4 X (144 -|- 72) 2064 gulden. Dl. I, 1897 5

Indisch Militair Tijdschrift | 1897 | | pagina 76