EEN JUBILÉ. Weinigen zullen het zich op den l8ten Januari van dit jaar herin nerd hebben, dat het toen juist tien jaren geleden was, dat de offi ciers vereeniging tot onderlinge ondersteuning van nagelaten betrek kingen in werking trad. Toch verdient de herinnering daaraan levendig gehouden te worden, in de eerste plaats omdat de redenen, waarom de vereeniging werd opgericht, langzamerhand in het vergeetboek raken en in de tweede plaats omdat de grondslagen, waarop zij berust, nog al eens verkeerd beoordeeld worden. Het doel door de oprichters beoogd, was niet alleen om een einde te makeD aan het, vroeger herhaaldelijk voorkomende, door middel van inteekenlijsten, bijeenbrengen van gelden, ten behoeve van nage laten betrekkingen van overleden officieren, maar tevens allen offi cieren de gelegenheid te geven door middel van min of meer vaste bijdragen, aan hunne betrekkingen eene vaste som bij overlijden te verzekeren. Op het voetspoor van de in Nederland gevestigde „Vereeniging tot onderlinge ondersteuning in geval van overlijden" wenschten de oprichters, door het bijeenbrengen van gelden volgens een vasten maatstaf, bij ieder sterfgeval onder hare leden, aan de nagelaten betrekkingen of aan daartoe vooraf aangewezen personen, een vaste som uit te keeren. Daar ieder officier bij de oprichting tot de vereeniging kon toetreden en dus ieder officier in de gelegenheid werd gesteld, aan zijne nage laten betrekkingen eene uitkeering te verzekeren, zouden de boven bedoelde inteekenlijsten onnoodig worden en dus voortaan tot het verledene behooren. De vele bezwaren, welke aan het in het leven roepen der Veree- niging gepaard gingen, werden door de oprichters door volharding en

Indisch Militair Tijdschrift | 1897 | | pagina 80