76 der Infanterie", Hoenig van „Tactik der Zukunftvon Scherf van „Studiën zur neuen Infanterie-Tactik" en van „Unsere heutige Infanterie-Tactikenz. enz. Zoo mogen wij ook spreken van tactiek tegenover den inlandschen vijand. Evenals de toestanden van verleden' heden en toekomst de veranderlijke regels en grondslagen wijzigen van eene tactiek van vroeger tot eene tactiek van onzen tijd, zoo verplicht de omstandigheid, dat een modern leger tegenover inland. sche krijgsbenden heeft te strijden, ook tot wijziging dier verander lijke regels en grondslagen. Senda vraagt om hem dan toch eens verschillen aan te wijzen. Ik heb hoop, dat het karakter der oorlogvoering tegenover onzen inland - schen vijand niet lang meer onbeschreven zal blijven, en dat Senda dan in de gelegenheid zal worden gesteld zijne prijzenswaardige weetgierigheid ten volle te bevredigen; in afwachting van dat uit voerige werk meen ik echter reeds aan zijn verzoek te kunnen voldoen, door hem te verwijzen naar de drie algemeen erkende beginselen waaruit, volgens de Hoeren Hoogeboom en Pop, in den aanhef hunner beschouwingen over het Infauteriegevecht 1), het eigenaar dig karakter voortspruit, hetwelk het hedendaagsch infanteriegevecht draagt. Wij lezen daar: „Allereerst wordt dit thans in de meeste gevallen „door het vuur op den werkzamen geweerschotsafstand 2) beslist; „voorts kan het voetvolk in de vuurliju slechts in de verspreide „orde optredeneindelijk kan de gesloten orde eigenlijk nog maar „alleen als steun van de verspreide orde worden gebezigd." Gelden deze grondslagen, volgens Senaa, ook voor het karakter van het gevecht tegenover onze inlandsche vijanden De schrijvers laten daarop volgen: „Het spreekt wel vanzelfdat zoo geheel gewijzigde beginselen een overwegenden invloed 3) oefenen op den vorm groepeering in breedte en diepteonderlinge tusschenruimten en afstanden waarin, „en de wijze beweging, vuur en samenwerking der onderdeelen 1) Leerboek der Tactiek. 2) Volgens het leerboek: 400 a 600 M. 8) Ik cursiveer.

Indisch Militair Tijdschrift | 1897 | | pagina 87