82 „Welnu: De wereld wil bedrogen zijn en zij is dan ook met den alcohol „schromelijk misleid, zoodat de staat zijne onderdanen, bevelhebbers hunne „ondergeschikten, ouders zichzelven en hunne kinderen lachend vergiftigen, „lachend, omdat zij het kwaad niet onmiddellijk opmerken en zich geen „rekenschap geven van hun doen. Wie daarmede genoegen wil en kan „nemen, moge dit voor God en voor zijn geweten verantwoorden. De „man echter, die waarde hecht aan de ervaringen der wetenschap en des „levens, redt zichzelf en zijne familie zoo spoedig mogelijk uit den maal stroom en stemt door woord en daad in met de waarschuwing van „een der beroemdste physiologen dezer eeuw, wijlen den hoogleeraar „Dr. F. C. Donders: geen druppel alcohol moge ooit de lippen van „den mensch bevochtigen". Namens den schrijver van het in het „Indisch Mil. Tijdschrift" van 1896 afl. 7 en 8 voorkomende opstel: „Het Indische leger onder het Ministerie van Oorlog" deelen wij, ter beantwoording van de vraag door den Hoofd redacteur van den „Indischen Gids" in de Octoberaflevering van dit tijdschrift aan gericht: bij welke gelegenheid de Gouverneur-Generaal Loudon den Commandant van het Leger, Luitenant-Generaal N. H. W. S. Whitton het zwijgen zou hebben opgelegd, het volgende mede: Dit geschiedde in de buitengewone vergadering van den Raad van Indië op 12 Mei 1873, waarin Generaal Whitton zich heeft verzet tegen de instelling van eene enquête over het bij de eerste expeditie tegen Atjeh gevoerd beleid (zie het door dien Generaal ingezonden stuk in de Java- bocle, het Algemeen Dagblad van Nederlandscli-Indië, het Bataviaasch Handelsblad en het Nieuw Bataviaasch Handelsblad van 31 Maart 1875 naar aanleiding van het boek van I. I. de Rochement„Loudon en Atsjin"). Ook leest men op pag. 230 van de in 1875 door den Luitenant-Generaal G. M. Yerspyck uitgegeven brochure: „Loudon en Atsjin. Een woord van Protest" ('s Hage, D. A. Thieme)„Het leger was ontstemd"„door de beleediging den Legerkommandant aangedaan in de buitengewone zitting van den Raad van Indië op 12 Mei" en in eene noot op diezelfde pagina „Het nieuws, dat de Gouverneur-Generaal den Generaal Whitton het zwijgen had opgelegd, toen deze het houden eener enquête krachtig bestreed, ging in die dagen van mond tot mond." De "Gouverneur-Generaal zeide tot den Legercommandant: „Ik verzoek U te zwijgen." Red.

Indisch Militair Tijdschrift | 1897 | | pagina 93