BOEKBESCHOUWING. Doofstommen-Vereeirigiiig „DOOR LIEFDE SAAMGEBRACHT." Gevestigd te Amsterdam. De militaire loopbaan van den Luitenant- Generaal Karei van dor Heijden. De schrijver is zeker den wensch van velen te gemoet gekomen, door een schets te leveren van een man als Generaal van der Heijden, die zoovele bewijzen van koninklijke waardeering heeft ontvangen, en op wien de natie met recht trotsch is. Het hier aangekondigde boekje heeft de verdienste eenvoudig en streng naar de feiten geschreven te zijn, terwijl het een zeer gelijkend portret van den Generaal bevat. Een Beroep ten behoeve der hulpelooze doofstommen in Nederland door het dames-comité, dat bovengenoemde vereeniging financieel ter zijde staat. Het streven van voornoemd comité is, alle werkelooze doofstommen in de gelegenheid te stellen te kunnen arbeiden, opdat deze ongelukkigt-n voor verderen achteruitgang bewaard blijven; in eigen onderhoud zouden kunnen voorzien en hen eveneens te behoeden voor velerlei spot, welke dezen armen menschen, maar al te dikwijls, van hunne hoorende medear beiders op verschillende werkplaatsen ten deel valt. De opvoeding, welke zij op doofstommen-instituten genieten, waar zij gewoonlijk tot hun 16e of 18e jaar verblijven, is onverbeterlijk: zij laat niets te wenschen over en heeft hen op den leeftijd, waarop zij die onontbeerlijke inrichtingen verlaten, dermate ontwikkeld, dat, indien deze arme misdeelden niet met hoorenden en sprekenden den strijd om het bestaan moesten voeren, hun zeker een schoone toekomst zou wachten. Nu evenwel is dat anders. De ondervinding heeft geleerd, dat zij door het gemis der beide belangrijkste zintuigen, niet lang kunnen wed ijveren met hunne hoorende natuurgenooten; zoodat zij op verderen leeftijd niet alleen dringend bijstand behoeven, ja zelfs broodeloos worden.

Indisch Militair Tijdschrift | 1897 | | pagina 94