87 - Het vlakke terrein in het stroomgebied van de Kroeëng Raba en in de nabijheid van de kloof van Beradin bestaat uit moerassige sawah's, eveneens door kampongs omgeven. Langs het zandige strand bij Kroeëng Raba vindt men eene aaneenschakeling van kleine duinen. De vlakte van Lamtoba, in het stroomgebied der Ajer Manis gelegen, daalt vrij gelijkmatig onder geringe helling in noordwestelijke richting. De grond van het vlakland bestaat voornamelijk uit een mengsel van humus, zand en klei. Alleen in de vlakte van Lamtoba zijn de sawah's met grootere en kleinere steenen bezaaid. Heuvelland. Het westelijk van den Goudberg gelegen Keuvelland grenst ten noorden aan de kust, ten westen aan het vlakke terrein der XXVI moekim's en ten zuiden aan de vlakte, waardoor de Atjehrivier stroomt. Het strekt zich in verschillende vertakkingen, langzamer hand eenigszins in hoogte afnemende, in noordwestelijke richting uit tot Pedropunt en Oedjong Batoe Poetih. Tusschen de steenachtige, meestal slechts met korte alang-alang of schraal gras bedekte ruggen vindt men scherp ingesneden en diepe met wildhout begroeide ravijnen, waarin de bronnen der Kroeëng Raija, Ajer Manis en andere rivier tjes ontspringen. Het zuidelijk en zuidwestelijk gedeelte van dit uitgestrekte heuvelterrein is door ijl bosch bedekt. Het noordelijk deel is kalkachtig en kaal. Het geheel schijnt van vulcanischen oorsprong, is onbewoond, dus onbebouwd. Sporen van olifanten en herten werden er in menigte aangetroffen. Op enkele plaatsen, zooals westelijk van de vallei van Lamtoba, vindt men kleine, met gras begroeide en voor bebouwing geschikte plateaux. Een dergelijk met gras bedekt, doch veel uitgestrekter terrein bevindt zich in het heuvelland tusschen Lamtoba en Gieiiëng. Het heuvelachtig terrein ten zuiden van Selimoen, Gieiiëng en Indrapoeri is steen- en kalkachtig, met gras of alang-alang begroeid, en bevat in de ravijnen, behalve eenig kreupelhout, kleine sawah's. Deze terreinen zijn voor kleine afdeelingen Infanterie begaanbaar. Cavalerie kan er zich niet ontwik kelen en zal groote moeilijkheden ondervinden op de soms sterke hel lingen. Bergartillerie kan er zich met veel moeite en oponthoud in bewegen.

Indisch Militair Tijdschrift | 1897 | | pagina 98