599 schetsen begonnen eene rol te spelener moest geschreven en getee- kend worden en eene prent bij een rapport wie zou het ontken nen?kleedt het zoo goed; de eene compagniescommandant wilde het niet minder doen dan zijn collega en zoo ontstond een wedijver, waardoor de oefeningen en het maken van terreinschetsen, wanneer deze, tengevolge van het uur van vertrek der patrouille uit Kota Radja, op het heetste gedeelte van den dag moesten geschieden, in plagerij ontaardden. Door deze oefeningen te combineeren met den zeer ernstigen en gevaarlijken patrouilledienst op bet toenmalig terrein van actie maakte men den troep niet alleen voor dien dienst, de hoofdzaak, maar ook voor die oefeningen, nevenzaak, lusteloos, zoodat noch de hoofdzaak noch de bijzaak de gewenschte vruchten kon afwerpen. Het doel dier oefeningen was den troep bezig te houden en ledigheid dit had de ondervinding van 1885 en 1886 geleerd is ook in Atjeh des duivels oorkussen; zoodra de eigenlijke taak der patrouille vol bracht was, ging men rusten, en vaak zeer lang, of kattekwaad uitvoeren, en dat moest belet worden door den patrouilledienst tegen over den werkelijken vijand op hetzelfde terrein te doen afwisselen door den marschveiligheids- en den voorpostendienst tegen een denk- beeldigeD, dikwijls, gemakshalve, den Europeeschen vijand. Indien er voor de eigenlijke taak der sectorpatrouilles tijd te veel was, waarom dan de bepaling gehandhaafd, dat zij vijf uren moesten uit blijven? Beperking van dien tijd ware, vooral toeD, ook uit een sani tair oogpunt wenschelijk geweest. Bij Commandementsorder van 4 Mei 1887, No. 92 werd de veilig heidsdienst binnen de geconcentreerde stelling, met intrekking van al het vroeger ter zake bepaalde, als volgt geregeld. Algemeene regeling voor den patrouilledienst linnen de linie. Het ter rein binnen de linie der versterkingen wordt verdeeld in zeven sectoren als volgt le Sector, omvat het terrein tusschen de Atjehrivier en den straalweg Kota Radja Pakan Kroeëng Tjoet; 2e Sector, idem tussclien de Atjehrivier en den rijweg Kota Radja- Olehleh; 3e Sector, idem tusschen den rijweg Kota Radja Olehleh en de Kroeéng Daroe

Indisch Militair Tijdschrift | 1897 | | pagina 116