610 De wachtdienst behoeft niet ondergeschikt te worden gemaakt aan den patrouilledienst. Alleen zij, die op wacht zijn, en, als het te voorzien is, dat de compagnie later dan 12.j uur t'huis zal komen, zij die op wacht komen, zijn vrij van den sectorpatrouilledienst. De geëmploieerden rukken mede uit. Consignes voor cle patrouilleerende troepen. Deze detachementen pa trouilleeren in het terreingedeelte, voor hun bataljon aangewezen. De commandant van het detachement regelt den dienst, zooals hem het meest doelmatig en nuttig voorkomt. De patrouilles doorzoeken en doorkruisen het terrein in alle richtingen zij moeten door honden vergezeld zijn, zullende al het mogelijke worden aangewend om die honden af te richten in het doorsnuffelen van het terrein en hen onder appèl te krijgen. Naarmate dat in meer of min dere mate aan deze eischen voldaan is, kunnen de africhters der honden eene premie erlangen, die afwisselt van 5 tot 25 en, zoo verdiend, nog hooger kan worden toegekend. De hond wordt dan echter het eigendom van de compagnie of het detachement en moet worden voor zien van een koperen halsband, waarop de naam van het detachement of de compagnie gegraveerd moet worden. Als maatstaf wat betreft het getal te dresseeren honden kan dienen, dat twee gedresseerde honden per 50 man voldoende zijn. Alle Atjehers (mannen) die niet van een pas zijn voorzien, worden gearresteerd en naar het stafbureau gebracht; indien zij trachten te ontvluchten, worden zij neêrgeschoten. Met uitzondering van de hoofden, genoemd in het besluit van den Civiel en Militair Gouverneur van 19 Januari 1888, No. 294, en van 5 Atjehers uit Kampong Djawa, die, als zij in de sawahs, gelegen tusschen Penaijoeng en den Pedirdijk, werkzaam zijn, een door een pas gedekte klewang mogen dragen, is het dragen van blanke wapenen door Atjehers verboden. Atjehers, die dergelijke wapens bij zich dragen, worden als vijanden beschouwd en neêrgeschoten. Gedroste dwangarbeiders, welke door patrouilles worden ontmoet, wor den neêrgeschoten. Ook huizen kunnen worden doorzocht, indien de commandant van het de tachement dit noodig acht. De in de huizen aanwezige voorraad vuurwape nen moet door een pas zijn gedekt; zijn meer wapens aanwezig, dan worden zij in beslag genomen en de bewoner gearresteerd; zijn te weinig vuurwa pens aanwezig dan wordt de bewoner eveneens gearresteerd. Het is den be woners vergund, blanke wapens ter hunner verdediging in huis te hebben. Buffels en runderen, welke door Atjehers worden vervoerd, moeten gedekt zijn door een pas; patrouillecommandanten behooren zich daar van te overtuigen; ontbreekt de pas dan worden het vee en de drijvers

Indisch Militair Tijdschrift | 1897 | | pagina 127