614 - Naar aanleiding van dit onderzoek gewijzigd en nog eens omge werkt op grond van een door den Raad van State uitgebracht advies, werd bedoeld ontwerp als „Wetboek van Militair Strafrecht" der Tweede Kamer bij koninklijke boodschap dd. 10 Sept. 1892 ter verdere behandeling aangeboden. 1) In de Rota van Toelichting zwaait de Regeering warme lof toe aan den arbeid van professor van der HoeveD, „den uitnemenden deskun dige", en erkent zij met dankbaarheid, dat diens ontwerp niet alleen de grondslag is gebleven, maar zelfs, dat voor verreweg het grootste en aanzienlijkste gedeelte de door hem ontworpen bepalingen met de toelichting geheel onveranderd overgenomen zijn. Ook der com missie wordt het gebruikelijke woord van dank niet onthouden. Het nieuwe Wetboek streeft zooveel mogelijk naar aansluiting aan het Wetboek van Strafrecht. Het nauwe verband, waarin het militair Straf- en Disciplinair recht rot elkander staan, maken het wenschelijk, dat de herziening van beide tegelijk plaats heeft. Uit dien hoofde werd dan ook door professor van der Hoeven in overleg met den schout-bij-nacht Bogaert en den kolonel Hennus eene nieuwe „Wet op de Krijgstucht" samen gesteld, mede gemeenschappelijk voor land- en zeemacht ter vervanging van de bestaande Reglementen van Krijgstucht, en bestemd (slot artikel) om gelijktijdig in werking te treden met het Wetboek van Militair Strafrecht 2). Dit wetsontwerp werd bij koninklijke boodschap dd. 20 Sept. 1893 der Tweede Kamer toegezonden. 3) Tot eene openbare behandeling hebben bovengenoemde ontwerpen van wet 't echter niet mogen brengen, daar het inmiddels opgetre den Kabinet, het pas afgetredene, Roëll-van Houten ze introk. Maar de drang naar herziening der militaire strafwetten is te algemeen en de ingediende ontwerpen waren naar het oordeel der deskundigen tegoed bewerkt, dan dat men zou mogen ver onderstellen, dat het terugnemen ten doel had de kwestie der herziening van de baan te schuiven, of met eene voordracht 1) Handelingen Tweedo Kamer, zitting 1892—1893; bglage 197. 2) Voortaan kortheidshalve het Wetboek van Militair Strafrecht aan te duiden met W. M. S. en de "Wet op de Krijgstucht met W. K. 3) Handelingen Tweede Kamer; zitting 1893 1894; bijlage No. 78.

Indisch Militair Tijdschrift | 1897 | | pagina 131