623 verlofgangers verkeeren dan in denzelfden rechtstoestand als de offi cieren van het Nederlandsche leger, en daarmee is voldaan aan een der hoofdbeginselen der nieuwe militaire wetgeving. De disciplinaire rechter en de tot verwijzen bevoegde autoriteit zijn hiermede en tevens voor alle gevallen aangewezen. Ook het recht van reclame voor tijdens het verlof opgelegde straffen is geregelddit is geheel over eenkomstig het voor de Nederlandsche officieren geldende. Terloops merk ik op, dat de W. K. in het reclame recht belangrijke wijzigingen voorslaat, waarvan als de voornaamste wel deze zijn te noemen: 1° Afschaffing van de bemoeienis der krijgsraden in reclamezaken. Als hoogste ressort treedt daarvoor in de plaats het Hoog Militair Gerechtshof, om te vermijden, dat ooit minderen geroepen kunnen worden om een oordeel uit te spreken over de handelingen van meerderen, wat nu feitelijk gebeurt bij afdoening van reclamezaken over straffen, opgelegd door subalterne officieren. De Memorie van Toelichting noemt dit in strijd met „alle militaire begrippen." 2° De verplichting van den reclamant om zich in arrest te begeven eene onhoudbare en door niets gemotiveerde bepaling vervalt. Het is duidelijk, dat deze wijzigingen evenzoo veel verbeteringen zijn. Jn het voeren van Indische officieren a la suite van het Koloniaal Werfdepot ligt niets vreemds. Het gebeurt ook nu reeds met de in Nederland aangestelde officieren bij het Indische leger. Deze worden allen bij het Werfdepot beëedigd en in dienst gesteld, en blijven tot hun vertrek naar Indië tot dit korps behooren. Daar de formatie van het Nêderlandsche leger evenmin als die van het Indische bij de wet doch bij Koninklijk besluit geregeld is, zoo 's een eenvoudig K. B. ook voldoende tot invoering dezer noodza- zakelijke aanvullingsbepalingen. Eene dergelijke regeling zal in menig opzicht diep ingrijpen althans kunnenin de positie der Indische officieren met verlof en de idyllische vrijheid, waarin zij zich nu nog gedurende den verloftijd mogen koesteren, in zekeren zin aan banden leggen. Zoo zullen zij dan allerlei formaliteiten in acht hebben te nemen, waarvan zij nu ontheven zijn: zullen zij precies als de Nederlandsche collega's zich moeten presenteeren bij de militaire autoriteit in de plaats van in woning, de in Nederland geldende bepalingen op de tenue naleven,

Indisch Militair Tijdschrift | 1897 | | pagina 140