629 over de naaate toekomst: een plotseling intredende gebeurtenis een sterfgeval of zeer onverwacht ontslag kan momenteel een door niemand voorziene opschuiving ten gevolge hebben, even zoo goed als een andere ook uit de lucht vallende eventualiteit de tegenover gestelde werking vermag uit te oefenen en een algemeen verbeide bevordering voor zeer langen tijd uitstelt. Op den duur is 't na tuurlijk duidelijk, dat de verschillende wijzen, waarop het toeval in dezen tot uiting geraakt, elkaar compenseeren zullener is ten minste geen enkele reden om aan te nemen, dat men van het toe val meer heeft te hopen dan te duchten. Betrekken wij dan in onze beschouwingen een tijdperk van wat langen duur, dan kunnen wij den factor „toeval" buiten spel laten en hebben wij slechts te rekenen met dien anderen factor, welke ten slotte uitsluitend de vermoe delijke vooruitzichten bepaalthet verloop, waaronder wij in een zekeren rang verstaan het aantal officieren, dat daaraan onverschillig om welke redenen ontvalt. Alleen die officieren komen bij pro motie bespiegelingen in aanmerking. Verlofgangers moeten wij buitensluiten; geven deze al enkele malen aanleiding tot bevordering, daar staat tegenover, dat de van verlof terugkeerenden haar evenzoo dikwijls tegenhouden. Wat de eene keer wordt gewonnen, gaat een ander maal verloren. Hebben wij nu het gemiddelde verloop voor eene reeks van achter ons liggende jaren vastgesteld en nemen wij aan, dat het ook voor de komende jaren zoo blijven zal immers er is geen enkele reden om het tegendeel te veronderstellen dan laat zich met vrij groote mate van zekerheid bepalen, hoeveel officieren er na een zeker aantal jaren aan den beschouwden rang vermoedelijk ontvallen zullen zijn, en daaruit weer in verband met de aanvankelijke totale sterkte en de organieke formatie, hoeveel er in dat tijdvak tot bedoelden rang kunnen worden bevorderd. Wij gaan dus uit van hetzelfde beginsel» dat ook verzekeringsmaatschappijen toepassende balans der toekomst opmaken op grond van statistieke gegevens uit het verleden. Aan gezien dit beginsel daar zeer proefhoudend is gebleken, zal men ons wel uit aualogie willen vergunnen het ook toe te passen op het samenstellen der promotie balans, al zal daarbij uit den aard der zaak door gebrek aan gegevens en de noodige mathematische kennis

Indisch Militair Tijdschrift | 1897 | | pagina 146