631 Op het oogenblik dienen o. a. in den rang van lsten luitenant: 1 officier der aanstelling 1882 en 7 van die a0. 1883. Het zal er dus zeer om houden of in 1902 de jongste der laatstgenoemden al den kapiteinsrang zal hebben bereikt Ha 18 a 19 jaar dienst tijd is hij nog geenszins verzekerd kapitein te zijn. Voor de daarop volgende promotiejaren zijn de vooruitzichten niet beter, ja zoo mogelijk nog slechter Ook deze zullen 19 tot 20 jaar behoeven. Dat volgt al heel gemakkelijk, indien men hun sterkte in verband brengt met het feit, dat in 1902 eerst de aan stelling 1884 aan de beurt komt! De Kamer was derhalve, helaas, maar al te zeer in haar recht, toen zij schreef, dat „zooals de zaken nu staan" het vooruitzicht is, dat de luitenants der genie eerst na 20 jaar diensttijd kapiteiu zullen zijn Wat aangaat de bevordering van 2de luitenants, ook daarmee is het allerbedenkelijkst gesteld, deels ten gevolge der crisis in den kapiteinsrang, en ten andere door het kolossale overcompleet onder de lste luitenants. Het gemiddelde verloop van het wapen is in alle rangen 3 per jaar. Daarvan komen er voor rekening van den kapiteinsrang en daarboven 2,20, zoodat in den luitenantsrang gemiddeld 0,80 per jaar afvallen. Wij kunnen deze 0,80 gevoegljjk uitsluitend op de lste luitenants boeken, want dat 2e luitenants den dienst verlaten is een uitzondering, door het loopende dienstverband haast eene on mogelijkheid. In den rang van lsten luitenant stelt zich dus het verloop samen uit deze twee gedeelten1°.) 2,20 ontvallen door bevordering tot kapitein 2°.) 0,80 ontvallen door andere oorzaken (ontslag, overljjden enz). De formatie telt 19 lste luitenants, de totale sterkte 29 of ca. 50 pet.-meer 1), wat natuurlijk in sterke mate abnormaal is. Voor beiden mag zeker geen grooter verschil worden aangenomen dan 25 pCt. en in die onderstelling bedraagt de totale sterkte ca. 24 lste luitenants. Boven toonden wij aan, dat in de eerstkomende 21 4 jaar geen lste luitenants bevorderd zullen worden, zoodat daariu slechts ont- 1) Uit aanzienlijk overcompleet is een gevolg dor reorganisatie, die de formatie der lste luitenants reduoeerde van 2i tot 19.

Indisch Militair Tijdschrift | 1897 | | pagina 148