496 den verricht, zoodat de vraag wel eens gesteld is, of men voor die verrichtingen wol een korps Maréchaussee noodig heeft. De van gouvernementswege bezoldigde openbare politie moet ge steund worden door verplichten politiedienst der inlandsche bevolking-. Deze politiedienstplicht bestaat op Java van oudsher. Ieder kan weten wat b.v. aldaar door dèsapolitie wordt verstaan. De organisatie dezer politie is veel beter dan men, over onze Indische politioneel© onbeholpenheid oordeelende, zou denken. Aan die dèsapolitie heeftr het Europeesch bestuur een deel van zijne kracht te danken en niet ten onrechte is beweerd: „La. police du pays par le pays est le secret d'une bonne administra tion coloniale". Tot den verplichten politiedienst der inlandsche bevolking behooren de 'palrouüledienst (te Batavia rondo, genaamd) en de wachtdienst (te Batavia gardoe gehceten). Een verplichten, onbezoldigdeu politiedienst vindt men ook in sommige gewesten buiten Java, zooals de residentie Palembang en het gouvernement van Sumatra's Westkust. In sommige dezer gewesten is de kampongpolitie hetzij door maatregelen van het bestuur of door het aldaar heerschend begrip der solidaire aan sprakelijkheid zoo goed als men in de binnenlanden van Java zou wenschen. Niet lang na het uitbreken van den Padrioorlog ging men er reeds toe over, de onder ons bestuur gebrachte bevolkiug ook tot politiedienst te verplichten. Yan de andere van haar gevorderde onbezoldigde diensten is gedurende dien oorlog vaak misbruik ge maakt (zie hoofdstuk XIII). Dat men echter reeds vóór 1830 ter Westkust van Sumatra de invoering van den verplichten en onbezoldigdeu politiedienst onder de Maleische bevolking aandurf de, pleit voor de flinkheid onzer toenmalige bestuurders, die, over weinig middelen beschikkende om ons gezag te consolideeren, er niet voor terugdeinsden, dien bestuursmaatregel in practijk te brengen en voor de opvolging onzer bevelen ter zake te waken. Men bracht daardoor, zooals reeds gezegd is, de bevolking onder onze tucht, de eerste eisch om aan een oorlog tegen den ongeorganiseerden inland- schen vijand een einde te maken.

Indisch Militair Tijdschrift | 1897 | | pagina 15