643 Een der door ons het meest noodig geacht wordende Techn. Int. betrekkingen is die van Techn. adviseur bij den Hoofdintendant. Het wordt toch gaandeweg onmogelijk om de vraagstukken, rakende legerverpleging en legerbeheer, welke in den laatsten tijd in steeds grooter wordend aantal rijzen, door de bestaande, toch reeds met het gewone werk al te veel bezwaarde, bureaux der Hoofd-In- tendance te doen uitwerken. Wat is het gevolg van het gemis van zulk een adviseur? Dat er telkens officieren aan den loopenden dienst onttrokken worden, om die aangelegenheden, welke in den regel veel studie en dientenge volge veel tijd vereischen, in behandeling te nemen. Zoodoende stapelt zich het werk bij de verschillende bureaux nog meer op en wordt de afdoening der loopende zaken zeer vertraagd. Door het in het leven roepen van de door ons bedoelde betrekking zou aan dezen ongewenschten toestand een einde komen. De formatie van het Hoofdbureau der Militaire Administratie zou. dientengevolge met één Officier moeten worden uitgebreid. Voorts wenschen wij de keuring van in het Gewestelijk Magazijn van kleeding en uitrusting te Batavia geleverde goederen, enz., het onderhands ter plaatse aanschaffen van door de Hoofdintendance verlangd wordende artikelen etc., het toezicht op de fabriek van den leverancier van militair schoeisel te Weltevreden 1) eveneens toege wezen te zien aan een officier, die den Intendance-Cursus heeft doorloopen, kan het zijn aan een officier, die op dien Cursus blijken heeft gegeven bijzonderen aanleg voor de betrekking van keurmeester te bezitten en dit met het oog op de uitgebreidheid dezer betrek king te Batavia. Een doorloopend toezicht en eene voortdurende controle is per se noodig in eene fabriek, waar jaarlijks minstens 20000 paren schoenen voor het Leger worden vervaardigd. Bovendien is het noodzakelijk, dat het keuren en aankoopen van artikelen van zeer uiteenloopenden aard, zoo lang mogelijk door denzelfden persoon geschieden, opdat de meest mogelijke waarborgen verkregen worden, dat de keuring volgens een vast, door de ervarin g 1) Militair Tijdschrift. Jaargang 1895. Deel II, blz. 560 en v. v. Dl. I 1897. 52

Indisch Militair Tijdschrift | 1897 | | pagina 160