650 De Kapitein Giel acht het gebruik van dergelijke gecombineerde" (gecompliceerde?) toestellen, zooals wij er indertijd een hebben ont worpen, overbodig. Wij moeten eerlijk erkennen eene zoodanige critiek niet te hebben verwacht; wij hebben steeds gemeend, dat het toestelletje zeer eenvoudig was, en wel dermate, dat ieder officier, die zich eenige moeite wil geven, het gemakkelijk voor zich zelf vervaardigen kan. De Kapitein Giel blijft dan ook in gebreke dit verwijt met eenig argument te steunen. Evenmin achten wij het bezwaar gegrond, dat men „altijd eenige seconden moet wachten, „totdat de trommel is uitgedraaid, terwijl de technische onnauwkeu righeden, welke alle toestellen hebben, oorzaak kunnen zijn, dat de „uitkomsten, meer dan met de wetten der waarschijnlijkheidsrekening „is overeen te brengen, naar ééne zijde overhellen." Het is ons niet duidelijk hoe de Kapitein Giel dit bezwaar kan opperen, aangezien wij op de 4de bladzijde van ons artikel in den vorigen jaargang van dit tijdschrift hebben aangegeven, hoe men dit op zeer eenvoudige wijze volkomen kan verhelpen. Maar trouwens al ware dit niet zoo dan zou toch het wachten gedurende eenige secondenmoeielijk een ernstig bezwaar kunnen worden genoemd. Het is echter niet ons doel de grieven van den Kapitein Giel tegen ons toestel hier uitvoerig te weerleggenwij wenschen meer de door hem voorgestelde methode met den dobbelsteen te bestrijden. Het feit, dat hij de vraag of een schot vóór of achter is gevallen niet door den onderwijzer, maar door een dobbelsteenworp wil laten beslissen, bewijst, dat hij die beslissing overeenkom stig de werkelijkheid aan het toeval wil opdragen. De dobbelsteen is dan ook bij de theoretische schietoefeningen niets meer of minder dan een instrument, dat ten doel heeft de werkelijkheid na te bootsen, zij het ook een zeer gebrekkig instrument. Feitelijk staat dus de Kapitein Giel veel dichter aan onze zijde, dan het schijnt; principieel bestaat er zelfs geen verschil; het is maar de vraag of de meerdere eenvoudigheid van den dobbelsteen voldoende opweegt tegen de ernstige bezwaren, die er aan verbon den zijn. Deze bezwaren zijn deels van practischen, deels van theoretischen aard.

Indisch Militair Tijdschrift | 1897 | | pagina 167