651 Volgens de methode van den Kapitein Giel duiden de oneven getallen bij een worp een minscnot, de even getallen een plusschot aan, met uitzondering alleen van de 6, die steeds als niet waarge nomen wordt aangemerkt. Van de vijf waargenomen gevallen heeft men dus 3 en 2 de kans voor een minschot is bijgevolg 3 2 en die voor een plusschot -, zoodat het gemiddelde trefpunt 0,2 S50 voor het doel ligt, en men dus feitelijk altijd ingescho ten is. Nu zal de Kapitein Giel het ongetwijfeld wel met ons eens zijn, dat men bij eene goede methode van onderwijs juist veelvuldig die gevallen moet behandelen, waarin correctiën noodig zijn. Zulke gevallen komen echter bij aanwending van den dobbelsteen zelden voor. Zoo is bijv. voorgeschreven, dat wanneer de vier eerste schoten der groep alle [-[-] vallen, men moet teruggaan. De kans nu, dat dit verschijnsel zich zal voordoen, is bij de methode van den Kapitein /2 4 1 Giel f De Kapitein Giel stelt geene geringe eischen aan de snelheid, waarmede de oefeningen moeten worden geleidvoor ieder vuur stelt hij slechts 3 minuten beschikbaar, wat met het oog op eventueele opmerkingen van den onderwijzer wel wat heel weinig is, en zeer zeker niet in overeenstemming geacht kan worden met de eischen van deugdelijk onderwijs; maar toch zal hij met die enor me snelheid gemiddeld twee uur moeten vuren, alvorens éénmaal dit geval te ontmoeten. Het geval, dat alle zes schoten der groep [-(-] vallen, zal gemiddeld slechts eenmaal op de 25 uren voorkomen In 't algemeen zijn, hoe de schietregels ook mogen luiden, correctiën noodzakelijk, als vele schoten achtereen in dezelfde richting vallen en zulke gevallen krijgt men bij aanwending van den dobbelsteen zelden of nooit. Alles gaat van een leien dakje, moeielijke gevallen komen niet voor; zelfs de werktuigelijke toepassing der schietregels wordt niet behoorlijk geleerd en het eenige resultaat is, dat veel tijd nutteloos verloren gaat. Welke fouten de leerling ook begaan moge, in drie van de vier gevallen is hij na het groepschieten dadelijk in geschoten; eene eenvoudige berekening kan dit direct aantoonen. Dit

Indisch Militair Tijdschrift | 1897 | | pagina 168