654 daaromtrent absoluut niets. Toch is die vraag van veel belang. Een vuurleider, die zich niet hooger weet ie verheffen, dan door altijd slaafs de regels toe te passen, kan voor zijne taak moeielijk bere kend worden geacht. De Kapitein Giel wenscht tevens, dat de door hem aanbevolen oefeningen nooit ontaardenin bespreking (van) en critiek op de schietregels". Het ware niet ondienstig geweest, indien hij zulks met een enkel woord gemotiveerd had, en dit te minder, omdat er door velen anders over gedacht wordt, ten minste wat het bespreken der regels betreft. Dit kan zeer zeker zijne goede zijde hebben en werkt niet alleen mede om vertrouwen in de voorschriften te wekken, maar ook om deze beter in het geheugen te prenten. Bespreking behoeft volstrekt niet altijd critiek te zijn. Vooral bij het verschijnen van nieuwe en bij het vergelijken van deze met vorige reglementen kunnen besprekingen zeer nuttig wezen; ten minste, als men over een toestel beschikt, waarmede men de vuren kan nabootsen. Zoo was bijv. in de voormalige schietregels voor het vestinggeschut voor geschreven, steeds de beide schoten der nauwe grens te herhalen, terwijl men tegenwoordig, zoo men met een dier opzethoogten (-+-) en krijgt, daarmede doorvuurt. Wanneer nu de onderwijzer den leerlingen duidelijk maakt, dat deze wijziging is aangebracht om nutteloos munitie verbruik te voorkomen en hun met behulp van het toestel eenige malen laat zien, dat het tweede grensschot in een dergelijk geval bijna altijd in denzelfden zin valt als het vorige, zoodat bet nutteloos verloren is, dan zullen zij ook veel beter dezen regel onthouden. Als stelregel toch bij goed onderwijs kan worden aangenomen, dat wat niet begrepen wordt, ook spoedig weer wordt vergeten. Bespreking der regels kan derhalve zeer nuttig zijn. En al mag die bespreking een enkelen keer ook eens in critiek overgaan, dan zien we nog het nadeel daarvan, waarvoor de Kapitein Giel zoo beducht is, niet in, mits deze critiek opbouwend en niet afbrekend zij. Onze reglementen, met hoeveel zorg ook samengesteld, zijn slechts menschenwerk en lijden dus ook in meerdere of mindere mate aan gebreken. Indien nooit op deze gebreken was gewezen^ zouden we ons nog altoos met dezelfde voorschriften hebben moeten behelpen als tien jaar geleden. Zonder critiek is geen vooruitgang

Indisch Militair Tijdschrift | 1897 | | pagina 171