657 De draagstokken zijn rechthoekige latten met afgeronde boven kanten. (Zie verder de doorsneden). De twee stellen beenen zijn onderling verbonden, van boven door die draagstokken en van onder door de steunlatten. Daar de beide beenen van elk stel, vrij naast elkaar draaien, zal de schraag zonder opgespannen doek, dichtslaan tot öf de draagstok ken elkaar, óf een draagstok en een steunlat elkaar ontmoeten. Om de schraag nu in te richten tot slaapplaats, wordt in Suriname de helft van een hangmat op de draagstokken vastgespijkerd. Het is misschien overbodig te herinneren, dat de spijkers vertind moeten zijn en dat behalve een hangmat elk stuk linnen of zeil kan dienen. Met deze opgespijkerde hangmat heeft men het in de hand voor éénmaal, d i. bij 't in gebruik stellen, de breedte der slaapplaats te regelen. Dezelfde opmerking geldt trouwens eveneens voor de lengte der slaapplaats. Ik meen verder nog, dat het niet gewaagd is te veronderstellen, dat het onze handige bamboe-werkers uit den Oost-I ndischen archi pel misschien zou gelukken, de geheele schraag van bamboe saam te stellen. Het ophangen van de hangmat zou dan moeten geschieden door vetergaten en sjorlijnen. De door mij hier beschreven Surinaamsche slaapsc hraag (of „Veld ezel" zooals de officieele naam luidt) heeft eene slaapplaats van 1,8 lengte en 0.56 breedte op eene hoogte van 0.7 M. boven den grond. Om de slaapschraag (zonder hoofdplank) ter zijde te zetten, b. v. wanneer een der manschappen wordt opgenomen in 't hospitaal, heeft men ze maar dicht te slaan en zoo geleund tegen den wand te plaatsen. Deze handeling is volstrekt niet bezwaarlijk, daar het gewicht der slaap-schraag compleet hoogstens 17 K.G. bedraagt. Daar in t gebruik bleek, dat de lengte van de slaapplaats soms onvoldoende was, of ook wel, dat bij voldoende lengte de man gedu rende den nacht zijn hoofdkussen verloor, werd er nog een hoofd plank aan toegevoegd. De hoofdplank, zooals die bleek te voldoen, is van dun gezaagd hout en lang 0.82 M. bij eene breedte van 0.2 M. Ze is verder

Indisch Militair Tijdschrift | 1897 | | pagina 174