658 voorzien van twee daarop geschroefde ijzeren stijlen, die op een on- derlingen afstand, zooals die vereischt wordt voor den afstand der draagstokken, met hunne 0.1 M. vrije einden in de daarvoor uit geboorde gaten der draagstokken geplaatst moeten worden. De hoofdplank maakt een' hoek van 120° met de ligplaats. Omtrent het hier beschreven model valt nog op te merken, dat tot plaatsing der aan de manschappen toegestane kist het wenschelijk is, de steunlatten nog iets dichter bij het ondereind der beenen, b. v. op 0,1 M. van dat eind, aan te brengen. De beschikbare ruimte wordt dan grooter. Daar een scharnierend deksel op zoo'n kist, die er niet zoo maar „onderuit" kan worden getrokken, niet rechtop te stellen is, zou het noodzakelijk zijn, kisten met gebroken deksel te gebruiken. Indertijd zag ik die soort kisten bij de manschappen van het O. I. Leger veel in gebruik. Resumeerende dunkt mjj, dat de W. I. Veldezel vergeleken met de model ijzeren bedkrib de volgende voordeelen aanbiedt: le. In 't gebruik een luchtiger soldatenbed dan de lage bedkrib met stroozak, gewoonlijk gevuld met niet altijd droge alang-alang van twijfelachtige zuiverheid. Heeft men echter zeer bloeddorstige muskieten, dan is 't .gebruik van een tikar aan te raden; 2B. Yoor 't verplaatsen veel handiger en voor het transport veel handelbaarder en lichter 3*. Yoor aanschaffing en onderhoud veel goedkooper en eenvou diger. Te Paramaribo waar de werkkracht zeer duur is, kost eene schraag met bijlevering van hout zonder hangmat particulier f 4.50, terwijl onder die omstandigheden hoogstens f 0.50 per kwartaal en per schraag aan herstellingen met bijlevering der materialen noodig is. Paramaribo, A.pril 1897. Bosschart, kapitein.

Indisch Militair Tijdschrift | 1897 | | pagina 175