668 pas, dan worden de houders gearresteerd en, indien zij trachten te ont vluchten, neergeschoten. Gedroste dwangarbeiders, welke door patrouilles worden ontmoet, worden neergeschoten bij de minste poging tot ontvluch ting. Ook huizen kunnen worden doorzocht, indien de commandant van het detachement dit noodig acht. De in de huizen aanwezige voorraad vuurwapenen moet door een pas zijn gedekt; zijn meer wapens aanwezig dan worden zij in beslag genomen en de bewoner wordt gearresteerd zijn te weinig vuurwapens aanwezig, dan wordt de bewoner eveneens gearresteerd. Het is den bewoners vergund, blanke wapens ter hunner verdediging in huis te hebben. Het betreden van den mesdjid te Oleh Karang is verboden, wordende der sectorpatrouilles aanbevolen, alles te vermijden, wat van hare zijde controle of nieuwsgierigheid zou kunnen schijnen ten opzichte van dit bedehuis met den allernaasten omtrek en de godsdienstoefeningen, die er in gehouden worden. Buffels en runderen, welke door Atjehers worden vervoerd, moeten gedekt zijn door een pas; patrouillecommandanten behooren zich daarvan te overtuigen; ontbreekt de pas of is die niet in orde, dan worden het vee en de dragers aangehouden; indien de drijvers trachten te ontvluchten, worden zij neêrgeschoten. Atjehers, die volgens het bovenstaande zijn gearresteerd of met hun vee aangehouden, worden overgegeven aan de politie te Kota Radja, terwijl van een en ander aan den Civielen en Militairen Gouverneur schriftelijk gerapporteerd wordt. Het in brand steken van alang-alang, waar deze het vrije uit- en inkijken belet, is ten allen tijde veroorloofd, als het geene schade of gevaar kan stichten; vooral bij langdurige droogte moet hierbij, met het oog op eene mogelijke uitbreiding van den brand, op de belangen der bevolking worden gelet. Tegen strooperijen van den troep moet ten strengste gewaakt worden; zie art. 175 tot en met 181 van het Crimineel Wetboek. Bij den patrouilledienst moet oefening van den troep steeds in het oog worden gehouden. De wenken, gegeven bij de nota dd. 21 Maart j. 1., No. 488/9, moeten daarbij in acht genomen worden. Het is niet noodig, dat het detachement bijeenbljjft; de detachementscommandant kan zijn troep splitsen in zooveel deelen als er officieren zijn en aan ieder der afdeelingen afzonderlijke opdrachten geven, doch daarbij in 't oog houdende, dat zij elkander, zoo noodig, ten spoedigste kunnen onder steunen. De detachementen blijven 3 uren of langer uit in verband met de warmere uren van den dag en naarmate de detachementscommandant de overtuiging heeft, dat het binnen het af te patrouilleeren terrein veilig is. Regent het of heeft het 's nachts geregend, terwijl het weer op nieuw

Indisch Militair Tijdschrift | 1897 | | pagina 189