673 speaks volumes. Tegenover een ondernemenden vijand als den Atjeh- schen en ons tot dusver gehuldigd stelsel van veiligheidsdienst gedurende den nacht, behoeft dit geene verwondering te baren; men zou er zich alleen over kunnen verbazen, dat die vijand gedurende den nacht niet veel brutaler binnen onze stelling is opgetreden. Die stelling was door hare bewaking eiken nacht d la merci d'un incident. Kota Radja, Oleh-leh en de verschillende posten in de linie werden goed bewaakt; hier en daar werden uit de bezettingen der posten tusscheu onze versterkingen hinderlagen gesteld; doch daarbij bleef het; tusschen Kota Radja en de postenlinie bleef onze stelling gedurende den nacht onbewaakt. Juist gedurende den nacht moeten er binnen die stelling een of meer patrouilles loopen, opdat de vijand wete, dat hij de linie onzer versterkingen niet ongestraft kan binnensluipen en verlaten. Juist door het rusteloos patrouillee ren vooral des nachts binnen die stelling moet men aldaar den gewenschten graad van veiligheid verkrijgen, kan men gevaarlijke personen vatten en het oog houden op handelingen van sujetten, die zich binnen die stelling gevestigd hebbeu en met den vijand in be trekking staan. Eerst in 1890 kreeg men ook gedurende den nacht een hoogeren graad van veiligheid binnen die stelling en dit had men hoofdzakelijk, zoo niet geheel te danken aan den nachtelijken pa- trouilledienst van het in dat jaar opgerichte korps Maréchaussée (1) maar de vraag is gewettigd of hetzelfde resultaat niet ware bereikt geworden zonder Maréchaussée, indien reeds in 1885 begonnen ware met een goed georganiseerden nachtdienst voor de sectorpatrouilles. Bij commandementsorder van 8 Maart 1890, No 51 werd de veiligheidsdienst binnen de linie van versterkingen in Groot Atjeh als volgt geregeld: Alyemeene regeling van den patrouilledienst binnen de Unie. Het af te pa trouilleeren terrein binnen de linie der versterkingen wordt verdeeld in Tier sectoren als volgt: le sector, omvat bet terrein tusschen de Atjehrivier en den straalweg Kota RadjaPakan Kroeëng Tjoet (1) De voorlooper ven dit korps waren de 80 October 1889 opgerichte moliele bewakingsdetachementenHierover later meer.

Indisch Militair Tijdschrift | 1897 | | pagina 194