698 elementen aan den dijk worden gezet, indien geen andere grond bestaat dan dat jongeren hun plaats begeeren in te nemen. Degenen, die het toch verlangen, mogen bedenken, dat, wanneer zulke beginselen zich bur gerrecht verschaffen, men ze ook wel eens te eeniger tijd tegen hen zou kunnen keeren, op een oogenblik, waarin 't misschien hoogst ongelegen zou vallen. Zulke oneerlijke middelen prijzen wij niet aan. Dit sluit echter niet uit, dat de Regeering veel doen kan om het verloop te bevorderen en den jongen officieren de gelegenheid te geven nog elder3 een uitweg te zoeken. Verzoeken om non-activiteit dienen in gunstige overweging te worden genomen en niet afgewe zen. 2Tu er personeel genoeg is kan't nooit tot nadeel strekken, indien een luitenant tijdelijk den dienst met non-activiteit verlaat om alvo rens den beslissenden stap te wagen en ontslag te nemen het terrein eerst te verkennen. Besluit hij er toe, men heeft op eenvoudige wijze iemand aan betere vooruitzichten geholpen; hem ten minste bij het streven er naar niet tegengewerkt. Keert hij terug, en was hij gedurende de non-activiteit werkzaam in een technische betrekking spoor - of tramweg-aanleg b. v., wat gewoonlijk wezen zalhij zal zijn blik en kennis naar alle waarschijnlijkheid meer hebben uitgebreid dan wanneer hij bij de genie gebleven was, en dat komt later den dienst ten goede. De tweede weg, en eenig afdoende, is promotiegrenzen vast te stellen voor de bedreigde subalterne rangen. Wij geven dan in overweging om te bepalen, dat 1° alle luitenants der genie na 15 jaar diensttijd worden bevorderd tot kapitein, onverschillig of er al dan niet vacatures in dezen rang bestaan2° alle 2e luitenants na 5 jaar diensttijd tot 1sten luitenant worden bevorderd, evenzeer on geacht er al dan niet vacatures in den rang bestaan. Een gelijke bepaling bestaat voor de officieren van den genees kundigen dienst: de officieren van gezondheid worden na 8 jaar diensttijd rechtens bevorderd tot l8 klasse, de militaire apotheker na 10 jaar, indien zij 'tinmiddels nog niet waren geworden door het ontstaan van vacatures in deze rangen. Wat zich daar laat door voeren, 't kan ook bij de genie geschieden, al zou 't bij de overige wapens op groole bezwaren stuiten, ja zelfs onmogelijk wezen. Bij

Indisch Militair Tijdschrift | 1897 | | pagina 219