502 Art. 16. Het is eene onderscheiding te worden ingedeeld bij het korps Maré chaussee van allen, tot dat korps behoorende, wordt mitsdien de meest nauwgezette plichtsbetrachting geeischt om in hunne positie gehandhaafd te blijven, terwijl misbruik van gezag, knevelarij of strooperijen naar de gestrengheid der wet zullen worden gestraft. Bovenaangehaald voorschrift is een huishoudelijk reglement, daar reeds bij het daarin genoemd gouvernements besluit van 2 April 1890, N°. 10 een reglement van regeeringswege was vastgesteld. Dit reglement werd ter kennis van het leger gebracht bij Algemeene Order N°. 26 van dat jaar. Uit deze order blijkt, dat het „korps Maréchauseée te voet" dient „ter bevordering van de veiligheid en ter bewaking der kunstwerken binnen de geconcentreerde linie in Groot- Atjeh." In die Algemeene Order leest men voorts o. m. „Het personeel, benoodigd voor de oprichting en aanvulling van het korps Maréchaussee, wordt in den regel getrokken uit de troepenmacht in Atjeh en Onderhoorigheden." „Bij ontslag van het korps, om andere redenen dan wegens evacuatie, wor den de maréchaussées teruggeplaatst bij het korps, waarvan zij afkomstig zijn." „De Civiel en Militair Gouverneur van Atjeh en Onderhoorigheden is bevoegd, eigener autoriteit den overgang bij en het ontslag van het korps Maréchaussée te bevelen. Het door den Gouverneur-Generaal vastgesteld „Reglement voor het korps Maréchaussée in Groot-Atjeh" luidt: I. Formatie, dienst, werving en ontslag. Art. 1. Het korps Maréchaussée in Groot-Atjeh is samengesteld als volgt 1 (een) kapitein-commandant, 1 (een) le luitenant, 1 (een) Europeesch sergeant-majoor, 1 (een) fourier, 12 (twaalf) Europeesche sergeanten, 12 (twaalf) niet-Europeesche sergeanten, 12 (twaalf) korporaals en 180 (een honderd tachtig) niet-Europeesche maréchaussées. Art. 2. Het korps Maréchaussée is een militair korpsde daartoe behoorende officieren en minderen worden krachtens art. 6 van het Koninklijk besluit van 28 Januari 1882 No. 13 (Indisch Staatsblad No. 113) tijdelijk boven de formatie van het leger gevoerd en zijn

Indisch Militair Tijdschrift | 1897 | | pagina 21