702 positie van de officieren van den geneeskundigen dienst als voor beeld mogen gelden, al werden die wellicht ook door bijkomen de omstandigheden geinflueneeerd. In genoemde civiele betrekkin gen staat de traktementsverhooging op zich zelf zonder rangsverhooging, bij den geneeskundigen dienst zien wij eeue combinatie van rangs- en traktementsverhooging toegepast. Na 5 jaar krijgt de officier van gezondheid 2° klasse de eerste verhooging: 25 per maand; hij blijft echter in zijn rang om na 8 jaar diensttijddrie jaar later dus tot kapitein te worden bevorderd, in welken rang al weer periodieke verhoogiDgen worden toegekend, en na 4 jaar majoor te zijn geweest, wordt hij rechtens luitenant-kolonel. Overeenkom stige doch veel minder gunstige bepalingen gelden voor de militaire apothekers. Er zijn dus waarlijk antecedenten genoeg aan te voeren om ons voorstel klem bij te zetten. Eene stout gedachte nieuwigheid is het allerminst. Wij verlangen slechts op gelijken voet te worden be handeld als andere landsdienaren en onze toekomst binnen bescheiden grenzen evenzeer verzekerd Binnen bescheiden grenzen, zeggen wij. Wie zou toch een dienst tijd van 5 jaar als 2e luiienant te kort vinden om aanspraak te maken op bevordering? Wie vindt 15 jaar in den luitenantsrang doorgebracht te vlug om den kapiteinsrang te eischen Dien zouden wij verwijzen uaar hetgeen in het midden werd gebracht, toen de infanterie-officieren gemiddeld zoo lang liepen en zelfs naar al het geen over die kwestie geschreven is met het oog op het Nederland- sche leger, waarin een ongeveer gelijk desideratum werd gesteld. En dan men bedenke, het was de Minister Bergsmadie het verklaardede Indische dienst, dus bij de genie niet uitgezonderd' moet „vooruitzichten opleveren''. Thans ontbreken deze ten eenenmale, zoowel voor de in dienst zijnde jongere officieren als voor de in de eerste jaren aan te stellen. Zoo levendig is daarvan het bewustzijn, dat beweerd wotdt, dat de Staatscommissie niet geschroomd zou hebben hierop zeer uitdrukkelijk de aandacht te vestigen en in overweging te geven de cadetten der genie met die fataliteit in wetenschap te stellen, 't aan hen over latende of zij hun studiën wenschten voort te zetten dan wel bij een

Indisch Militair Tijdschrift | 1897 | | pagina 223