704 meer te worden toegepast, en die omstandigheid op zich zelf stempelt haar tot een maatregel van tijdelijken aard, waarin onmogelijk een privilege gelegen kan zijn. Zij beoogt slechts een weinig schadever goeding aan onschuldig er in geloopenen. Buitengewone of tijdelijke maatregelen om eene door omstandig heden in de war gestuurde promotie wat op te monteren, zijn in de laatste jaren in onze legers meermalen genomen. Zoo bleven in Nederland de bataljonsadjudanten ook in den kapiteinsrang gehandhaafd en heeft men in Indië t. o. der officieren van den ge westelijken staf dezelfde bepaling gemaakt, wat natuurlijk tot evenveel meer bevorderingen leidt als er gezegde betrekkingen bekleedende luitenants promotie maken. Men heeft er dus, wanneer het noodza kelijk bleek, bij de infanterie niet tegen op gezien een luitenantsbe- trekking, die ook door een kapitein vervuld kan worden door een officier van dezen rang te laten waarnemen, hetzelfde dus, wat voor de genie op meer algemeene schaal wordt gevraagd. Een gewichtig punt vooral, indien het luitenants betreft: de gel delijke gevolgen. Zeide toch niet eens de Gouverneur-Generaal Loudon, dat hij wel genegen was iets te doen voor de officieren, „mits het niet te veel kostte"? (I) Hoeveel zal dus ons voorstel kosten? Krijgt de verlangde bepaling kracht, dan worden bevorderd tot kapitein in dit jaar. 1898 1899 1900 1901 Van af nu tot en met 1901 zouden dus 18 luitenants kapitein worden, wanneer, wat wij veronderstellen om de zaak vooral niet te flatteeren en het verwijt te ontgaan voorbedachtelijk te laag te hebben geraamd geen dier luitenants intusschen den dienst ontvallen is, wat natuurlijk wel zal plaats hebben. Maar in dat tijdvak worden (zie bl. 680) vermoedelijk 6 luitenants bevorderd op grond van vacatures, 1 7 H 5 luitenants. 2 I 3 (1) Vide des heeren Kielstra's voordracht.

Indisch Militair Tijdschrift | 1897 | | pagina 225