HET RIJWIEL II HET IXDISCH LEGER. De groote vlucht, die het gebruik van dit vervoermiddel in de laatste jaren heeft genomen, tengevolge van de omstandigheid dat men de constructie daarvan bijna volmaakt heeft, is oorzaak gewor den van eene algemeene toepassing. In Nederland was het groote gevaar, dat men bij de eerste bycy- cles had van vooroverslaan (het maken van headersoorzaak, dat menigeen voor goed van het wielrijden afzag. Daarbij kwam nog, dat de primitieve inrichting van die machines, welke men voor eenen eenigszins billijken prijs konde verkrijgen, oorzaak was, dat men niet ver op die rijwielen kon komen. Later toen men de safety's ont wierp en deze zeer licht maakte door de frames van holle stalen stangen (z.g Mannesman buizen) te smeden en de wrijving te ver minderen door de aanwending van kogelassen en luchtbanden, begon men zich wat meer op het wielrijden toe te leggen. Een jaar of vijf geleden gebruikte men nog drie soorten banden bij de rijwielen n.l. massieve banden, holle banden van zeer dikke caoutchouc (z.g. cushion banden) en luchtbanden. Het gebruik van de beide eerste soorten is in Europa thans zeer zeldzaam en in Indië ziet men nog maar hier en daar de cushion banden bezigen. Zeker 95 pCt. der wielrijders gebruikt echter safety's voorzien van luchtbanden. Deze banden bestaan uit een binnenband van zeer souple caout chouc, ongeveer 1 m M. dik en een buitenband van zeildoek, welke aan de buitenzijde met eene eenigszins harde caoutchouclaag is bedekt. De binnenband dient om de gecomprimeerde lucht in te houden en de buitenband als beschermband Defecten aan den laatste heb ben dus niet den minsten invloed op de dichtheid en het weerstands vermogen van den eerste. De caoutchouc banden hebben een tweeledig doel n.l. ze vangen de schokken op en oefenen dus eene veereode werking op het ge-

Indisch Militair Tijdschrift | 1897 | | pagina 229