709 heele rijwiel uit en ze verminderen de rollende wrijving. Dit laat ste komt voornamelijk hierdoor, dat het rijwiel niet over kleine onef fenheden van den weg behoeft te worden gelicht, aangezien de banden zoo veerkrachtig zijn dat ze zich overal naar den weg vormen, terwijl ze verder een groot ondersteuningsvlak daarstellen, waardoor de raden minder diep in den grond zakken. De veerkracht van de luchtband gaat uitsluitend uit van de lucht, die er in zit en niet van de caoutchouc. Zoo lang de binnenband dus niet lek is, behouden de banden volkomen alle goede hoedanig heden. Nu is de vraag dikwijls gerezen of de luchtbanden in Indië wel aanbeveling verdienen, aangezien men zich ongerust maakt over de duurzaamheid van de caoutchouc in de tropen. Deze vrees is echter ongegrond. De caoutchouc soorten, waarmede men tot nu toe bjj de artillerie kennis maakte in den vorm van ringen en schijfjes in de puntgranaatkartetsen, platen in de munitievoorwagens enz. waren wel is waar niet in staat het vertrouwen in de soliditeit van het materieel te steunen, maar in de laatste jaren heeft de caoutchouc industrie zulk eene hooge vlucht genomen, dat men van caoutchouc zeker evenveel soorten heeft als van staal. De z.g. grijze Para-Rubber vervaardigd van uit Borneo afkomstige caoutchouc (door vulcanisee- ring) is zoowel in Europa als in Indië een uiterst deugdzaam mate riaal. Zeker kan men er op rekenen, dat deze rubber in de tropen ruim drie jaren al zijne goede eigenschappen behoudt. Ook de tot het lasschen gebruikelijke lijmsoort (solution), bestaande uit een mengsel van caoutchouc en naphta, houdt zich in de tropen bij zonder goed. Zij die uit vrees voor de weinige duurzaamheid der luchtban den cushionbanden verkiezen, begaan eene groote dwaling, daar deze laatste banden spoedig hunne veerkracht verliezen en weinig indeuken, waardoor ze een kleiner steuuvlak op den weg vormen, tengevolge waarvan de rollende wrijving bijzonder groot is. Vooral in de tropen dient alles, wat noodelooze inspanning is, te worden vermeden. Men hoort dikwijls de vraag stellen of een band niet lek raakt, indien men over een scherp voorwerp rijdt, doch dit is juist in Indië zeer zeldzaam. Gewone glasscherven leveren geen beletsel op, evenmin puntige steenen, en iets anders ontmoet men zelden op

Indisch Militair Tijdschrift | 1897 | | pagina 230