710 onze wegen. In Europa is dit echter anders. Bijna een ieder is daar n. 1. geschoeid en nu gebeurt het wel eens, dat iemand een spijker uit de schoenen verliest die juist met de punt naar boven op den weg blijft liggen. Rijdt een wielrijder met het midden van de banden daar overheen, dan ontstaat er een lek en is men genood zaakt de band af te nemen en te repareeren, eene bewerking, waar mede met inbegrip van het drogen een drie kwartier heen gaan. Doch in Indië zijn de kansen van lekkages zeer gering en indien men met goede banden van huis gaat, behoeft men niet bang te zijn het doel van den tocht niet te bereiken. Zekerheidshalve dient men echter op tournée steeds een luchtpomp en een reparatie doosje mede te nemen. Ook kan men, om bij eventueele lekkages spoedig ge holpen te zijn, een reserve luchtband mede nemen. Verder zien velen tegen het wielrijden op, omdat ze zich dat als een zware corvee voorstellen, en dit is toch niet het geval. Het begin kost iedereen natuurlijk, zelfs in het hattje van den winter, menig zweetdruppeltje, doch indien men er eenmaal aan gewend is en geen overdreven eischen stelt, wat snelheid betreft, dan is het geen zwaar werk. Om eens een vergelijking te maken met een andere soort sport het paardrijden die hier meer bekend is, kan men de inspanning van wielrijden vergelijken met het afwisselend 10 minuten in draf en stap rijden van een goed volgzaam paard, dat niet veel beenen noodig heeft en een uiterst gemakkelijke draf bezit. De gewichten van de rijwielen varieeren van 7 18 K. O. "Wil men echter eene goede sterke wegmachine hebben met flinke groote raden (noodig voor weinig wrijvingsweerstand) dan kan men met geen lichtere machine dan van 12 K. G. volstaan. Later zal men ook wel door meerdere toepassing van aluminium en bamboe frames verbonden met aluminiumstukken nog ver beneden dat gewicht kunnen gaan, maar het zal zeer de vraag zijn of dan de duurzaam heid niet te veel aan het gewicht wordt opgeofferd. Een handig rijwiel voor militair gebruik belooft het vouwbare wiel te worden, eene soort safety, die in het midden van de frame scharnierend kan toegeslagen worden en zich dan bij wijze van ransel op den rug laat dragen, zoodat men in die gevalleD, waarin men door

Indisch Militair Tijdschrift | 1897 | | pagina 231