712 teerd terrein wint men dan nog op het rijpaard. Ala voorbeeld van eenige bergtochten, natuurlijk alleen van waarde voor hen, die op de hoogte zijn van de terreinen hier, het volgende. Van Banjoe-Biroe naar Salatiga door den binnenweg langa Tjan- die Doekoe gaande, kan men in 1^ uur zijn doel bereiken. Hierbij moet dan herhaaldelijk worden afgestegen en het rijwiel door twee kaliea en over eene bamboesen brug en gedurende 500 M. langs eeue galangau worden gebracht. Terug gaande legt men den weg af in viif kwartier; waarbij men dan slechts voor enkele hellingeu behoeft af te stijgen. Van Semarang naar Magelang reden onlangs twee wielrijders. Met inbegrip van alle rusten kwamen ze 11 uur na hun vertrek te Magelang aan. Op dit traject, dat 54 paal lang is en haast geen horizontale gedeelten heeft, zijn verscheidene zeer lange hellingen w. o. die bij Oengaran en de Pingit, te bestijgen. Slechts een uiterst deugdzaam rijpaard zou dezen tocht in denzelfden tijd hebben kunnen maken. Teruggaande van Magelang naar Semarang werd het rraject met inbegrip van alle rusten in 7 uur afgelegd. Dit was zeker verre buiten het vermogen van het beste paard. In het geheel bleven de wielrijders vier dagen op tournee, en werdeu daarbij ook nog kleine uitstapjes z a. van Magelang naar Boroboedoer enz. gevoegd; wel een bewijs dat ze in goede condities Magelang hadden bereikt. Bij de jongste wielrijdersraces van Buitenzorg naar Meester-Ooruelis werd een wpg van 32 paal in ruim 2 uren afgelegd, terwijl over dit zelfde traject acht jaar geleden een uiterst lichte ruiter gezeten op een flink sterk Australisch paard, ruim drie ureu deed. Wil men echter op Java en de Buitenbezittingen het rijwiel meer algemeen aanwenden dan zal er nog zeer veel in het belang der wegen dienen te worden verricht. Dit nu is bovendien om tal van andere redenen dringend noodzakelijk en is vooral ten opzichte van de wielrijders zoo gemakkelijk uit te voeren. Men behoeft daartoe slechts gedeeltelijk bestaande of vervallen wegen van een pad van hoogstens drie d. M. breedte te voorzien en vlug kan het rijwiel er overheen glijden De weinige zorg, die tot nu toe in Indië aan de wegen wordt besteed vooral aan de kleine, die met een paar man dikwijls in één dag zijn in orde te brengen maken dat het rijwiel

Indisch Militair Tijdschrift | 1897 | | pagina 233