713 voorloopig nog onder zeer veel voorbehoud als vervoermiddel ten dienste van het leger zal kunnen worden aangewend. Mooie landwegen, waarlangs de wielrijder zich met het uiterste gemak beweegt, ziet men dikwijls afgebroken door een diepe kalie, waarover slechts één enkele pinangstam is gelegd. Voor hen, die geen equilibristen zijn, wordt het in zoodanig geval moeielijk met het rijwiel aan den anderen oever te komen. Toch kan men in zoodanig geval met een rijwiel nog zijn doel bereiken doch met een rijpaard niet. Het bezwaar, dat zelfs bij goede zorg voor de wegen overblijft en niet is te verhelpen, is de verbazende helling, die het terrein op sommige plaateen heeft. Waar dit zich langs groote afstanden voordoet, is de communicatie per rijwiel bergopwaarts absoluut uitgesloten, tenzij men beschikt over een motor- rijwiel. Hiervan treden twee soorten in den laatsten tijd op den voorgrond, n 1. één roort rijwiel, waaraan eene benzine motor is bevestigd en een ander, dat men tijdelijk kan voorzien van accumulatoren. Wanneer men dergelijke rijwielen in bergterreinen stat ion neert, behoeft de wielrijder zich niet door hellingen te laten afschrikken. De motor-rijwielen hebben ook nog het voordeel, dat men er bij wijze van locomo'iefgeheele rijwieltreiuen mede in beweging kan brengen. Door den hoogen prijs dezer wielen 750) worden ze echter nog zeer weinig gebruikt. Ook is het motor- rijwiel moeielijk te gebruiken in terreinen, waar men het wiel bij afwisseling moet dragen, daar het zeer zwaar is. Doch zelfs al doet men nagenoeg niets ter verbetering van de wegen, dan toch is het rijwiel nu reeds nog in zeer vele gevallen met vrucht voor militaire doeleinden ter besparing van paarder- materiaal eri tijd te bezigen. In de eerste plaats zullen bereden ordonnansen, menigmaal uitstekend door wielrijders kunnen worden vervangen. Men heeft dan het voordeel dat ieder oogenblik een rit kan worden ondernomen, want het rijwiel is altijd tot het gebruik gereed, vraagt niet om voeder en behoeft niet te worden verzorgd en overgezadeld. De gebeurtenissen van het vorig jaar, toen schier ieder garnizoen tengevolge van de Atjeh gebeurtenissen in rep en roer was, deden het gemis aan wielrijders bepaald gevoelen. Meermalen moesten op het ontvangen van dringende telegrammen tot zelfs laat in den nacht

Indisch Militair Tijdschrift | 1897 | | pagina 234