714 bereden ordonnansen worden uitgezonden naar post- en telegraaf kantoren en naburige garnizoenen. In plaatsen, waar men over bereden wapens beschikt, komen zoodanige zaken alleen ten nadeele van de paarden, die in zulke gevallen veelal worden afgejakkerd, maar in garnizoenen, waar men niet over paarden kan beschikken, wordt het dan uiterst moeielijk de orders bij tijds naar de betrokken personen over te brengen. Wil men spoedtijdingen verzenden en heeft men, zooals doorgaans het geval is, geen bereden ordonnansen bij de hand, dan gaat er met het halen en opzadelen van een paard of het zoeken van een karretje meer tijd verloren dan een wielrijder zoude noodig hebben om het te aoorloopen traject af te leggen. Ook de officieren verkeeren wel eens in omstandigheden, dat ze zich snel moeten kunnen verplaatsen, zonder daartoe steeds in de gelegenheid te zijn een rijpaard of wagen te gebruiken. Vooral doctoren en paardenartsen kunnen veel nut van een rijwiel hebben. Overplaatsingen vooral op Atjeh kunnen dikwijls met zeer veel spoed noodig zijn, zonder dat men altijd in de gelegenheid is bij tijds vervoermiddelen te laten komen. Voor den dienst in het garnizoen zoude het rijwiel veel verlich ting kunnen aanbrengen, bv. hij commissiën, rondes, fourageeringen enz. De officieren en opzichters der Genie zouden bij de controle over do uitvoering van werken zeker veel gemak van een rijwiel hebben en zich daarmede in het belang van het toezicht spoedig van het eene gedeelte van het werk naar het andere kunnen verplaatsen. Vooral voor de militaire facteurs zoude de invoering van een rijwiel eene ware uitkomst zijn. Niets toch is geestdoodender en onaangenamer dan steeds hetzelfde traject op hetzelfde doorgaans ellendig sukkelend paard af te leggen. Bovendien komt de post door al dat gehos lang niet altijd even netjes aan. Voor den wiel rijder is het echter niet vervelend denzelfden weg te rijden, daar hij in de beweging van het wiel en de aandacht, die hij steeds aan den weg moet schenken, genoeg afwisseling heeft. Het is dikwijls om medelijden te krijgen, indien men een bereden facteur langs een groot traject bedaard stapvoets in een stortbui naar huis ziet rijden, om het vermoeide paard te sparen, doch tevens zich zelve een ziekte op den hals te halen. Een cijclist-facteur spant in zoodanig geval zijne

Indisch Militair Tijdschrift | 1897 | | pagina 235