715 kuitspieren een weinig meer in en zorgt geene minuut langer in den regen te bljjven dan noodig is, terwijl bovendien het trappen de koude, welke de natte kleeren veroorzaken, verdrijft. Onnoodig te vermelden, dat voor de ordonnansen van de compagniesbureaus, die hunne officieren soms heele ochtenden in alle hoeken van de kota zoeken, een rijwiel eene bepaalde behoefte is. Voor oorlogsdoeleinden, om b. v. vlug een peloton infanterie in actie te kunnen brengen, kan het rijwiel in heel vele gevalien nuttig zijn. Zoo gebeurde het met de jongste onlusten in Bantam, dat een detachement van Sevang naar Tjilegon moest gaan om daar den hoogst noodigen bijstand te bieden. Een geheelen morgen bracht men toen zoek om karretjes te requireeren, daar de karrevoerders mogelijk wel met opzet nergeus waren te vinden. Een snelle verplaatsing van kleine troepengedeelten kan in zoodanige gevallen groote onheilen voorkomen. Wat zouden er niet in Tjilegon vele moordtooneelen achterwege zijn gebleven, indien de ingezetenen zich per rijwiel had den kunnen bergen of wel iemand met dat vervoermiddel snel om hulp hadden kunnen uitsturen. Ook op vele plaatsen in Atjeh zal men met vrucht berichten per rijwiel kunnen overbrengen of snel allerlei zaken kunnen overvoeren, die bij een traject te paard te veel zouden te lijden hebben. Vooral die officieren en minderen, die zich door den aard van bunnen werkkring weinig bewegen, kan men niet te ernstig het gebruik van het rijwiel als gezondheidsmaatregel aanbevelen, daar gelaten nog het gemak, dat ze er van hebben, indien ze in de uit oefening van hunnen dienst zich naar verschillende bureaux en inrich tingen moeten begeven. Menige ontvettingskuur zoude dan mogelijk achterwege kunnen blijven. Al deze tochten kunnen op gewone bycycles worden verricht, welke weinig kosten en van heel eenvoudige constructie zijn. De wielen, welke in den laatsten tijd worden gefabriceerd, zijn doorgaans zoo soliede afgewerkt dat er met eenige zorg nimmer reparatiën aan voorkomen. Enkele kleine defecten, die wel eens door onvoorziene omstandigheden of achteloosheid ontstaan, kunnen steeds door de ge weermakers of artillerie-werklieden worden in orde gebracht. Wat betreft de moeite om het wielrijden te leeren, deze schijnt

Indisch Militair Tijdschrift | 1897 | | pagina 236