716 niet groot te zijn. Indien men toch dagelijks in de couranten leest, dat gewezen Directeuren en residenten als schimmen door de straten ijlen, wedrennen aangaande met slagersjongens; voorbijgangers en kinderwagens naar de trottoirs j tgend, dan geloof ik, dat, waar zulke stramme ledematen, die meestal geene hoogere gymnastische bewe gingen hebben gekend dan het klimmen op den kantoorkruk, een dergelijk sport-talenr, tentoonspreiden, de Indische officieren en min deren, mannen in de kracht van hun leven en voor het meerendeel nog jong, zeker niet angstvallig behoeven te zijn in het bestijgen van het staalros. Hopende door het bovenstaande het rijwiel iets meer bekend te hebben gemaakt en de vrees die uit onbekendheid met vele zaken, dit wiel betreffende, voortvloeit, te hebben weggenomen, rest ons nog te bespreken op welke wijze men in het Indisch Leger een aanvang zoude kunnen maken met het gebruik van het veelbesproken staalros. Daartoe zoude men in alle garnizoenen, waar het terrein zich maar eenigszins eigent voor het gebruik van een rijwiel, 2 a 4 safetys per compagnie kunnen aanschaffen. In de eerste plaats zouden officieren, kader en ordonnansen zich daarmede moeten oefenen, terwijl ook enkele mindere militairen, die daartoe genegen zijn, voor zoodanige oefening in aanmerking zouden kunnen komen. Men behoeft niet bang te zijn dat van die wielen niet het noodige dienstgebruik zal worden gemaakt, want daargelaten nog dat wielrijden bij Yelen in eene hartstocht ontaardt, brengt de ieder individu aangeboren gemak zucht mede om niet te loopen, indien hem een sneller en gemakke lijker middel van vervoer ten dienste staat Bij manoeuvres zoude men dan geleidelijk het gebruik van het rijwiel kunnen uitbreiden, waarbij dan de cyclisten met het oog op de Indische terreinen er niet tegeu op moeten zien het wiel dikwijls op den schouder te nemen. Bij expeditiën zou men ook een zeker aantal rijwielen kunnen medenemen, tenzij men vooraf weet in terreinen te komen, waar het gebruik van eene machine absoluut onmogelijk is. Zoo had men b. v. bij de Edi expeditie in 1890 op alle punten, waar de colonnes hebben geageerd, uitmuntend gebruik kunnen maken van rijwielen. Ook bij de jongste onlusten in Tamiang en Deli hadden wielrijders uitstekend dienst kunnen doen voor het

Indisch Militair Tijdschrift | 1897 | | pagina 237