717 overbrengen van berichten naar de verschillende uitgezette posten en bedreigde estates, en ware er vóór 1893 maar eenigszins werk gemaakt van de wegen in het Tamiangsche, dan hadden zelfs de uitrukkende colonnes aan de Tamiang rivier nog voordeelen van het i ij wiel kun nen ondervinden. Wat betreft het optreden in massa van militaire cyclisten, gelooven wij, dat dit met het korps maréchaussées over zekere trajecten uit stekend kan geschieden en in ieder geval de krachten van de men- schen spaart, alvorens ze in zeer geaccidenteerd terrein of in gevecht komen. Wel maakt men voor dat doel zooveel mogelijk gebruik van tramwagens, maar niet altijd heeft men de dadelijke beschikking over die vervoermiddelen. "Voor plotseling machtsvertoon zoude men vooral in Lombok wielrijderspatrouilles kunnen aanwenden, ook al moer men daartoe nog een en ander aan de wegen verbeteren. Ten einde bij wielrijders-excursieB zieke en lichtgewonde militairen nog snel te kunnen medevoeren verdient het aanbeveling enkele tandems (rijwielen voor twee personen) aan de colonne toe te voegen. Natuurlijk zullen er nog zeer vele omstandigheden overblijven, waarin men van het rijwiel geen gebruik kan maken, doch dat mag geen reden zijn er van af te zien voor die gelegenheden, waarbij het wél dienst kan doen. Men is zoo dikwijls geneigd bij de invoering van nieuwe zaken te veel eischen aan de bruikbaarheid te stellen, tengevolge waarvan menige nuttige verbetering achterwege blijft. De waarheid van het spreekwoord „le meilleur est souvent Vennemi du bienis ook in Indië maar al te dikwijls ondervonden. Tot zooverre het gebruik van het rijwiel voor militaire doeleinden in het leger Nu Eog een en ander over dit wiel uit een oogpunt van sporten tijdpaseeering beschouwd. Zeer zeker zoude menig officier en mindere gaarne voor genoegen wielrijden, indien een rijwiel maar gemakkelijker en goedkooper ware te verkrijgen, dan thans het geval is. De toch reeds hooge kosten dezer machines worden nog in Indië belangrijk verhoogd door de heffing van 10 °/o invoerrechten. Konden eenter eenige honderdtallen dezer wielen als gouvernementsgoed voor rekening van de cantines worden ontboden, dan zoude men daarmede enorme voordeelen behalen. In de eerste plaats kan men zich met eeue groote bestelling rechtstreeks wenden tot de fabrikanten, die de rijwielen

Indisch Militair Tijdschrift | 1897 | | pagina 238