720 waarbij door terugkeerende troepen cholera, pest, pokken en andere infectieziekten in het vaderland meegebracht werden, welke verwoestende werkingen onder de militaire en civiele bevolking teweegbrachten. Om dergelijke verwoestingen te voorkomen wist de Japanscbe chef van den Geneeskundigen dienst Baron Ishiguro bouwende op de in Europa, speciaal in Duitschland getroffen desinfectie-en andere maatre gelen ter voorkoming van het om zich heen grijpen van epidemieën bij den minister van oorlog het denkbeeld op te wekken om het geheele terugkeerende Japausche leger te ontsmetten alvorens dat het deu vaderlandscnen bodem zou betreden. Een dergelijke desiufectie scheen uitvoerbaar, daar het geheele leger per schip getransporteerd werd en er een reeks van plaatsen, in het bijzonder op de eilanden, viel aan te wijzen, welke zich zeer eigenden om de desinfectie en de quarantaine uit te oefenen. Zijne plannen werden tot in details aan een onderzoek onderworpen, de voor de volledige uit voering benoodigde militaire en technische krachten bijeenverzameld en vervolgens de voorstellen met medewerking van den Generaal Kodema en den ingenieur Gato door de ministers van oorlog en binnenlandsche zaken aan den keizer voorgelegd De voorstellen werden goedgekeurd; 1 April 1896 zag een keizerlijk decieet het licht, waarbij de oprichting werd bevolen van drie quaran taine stations. Deze stations zouden geheel zelfstandig beheerd worden en nier afhankelijk zijn van andere takken van dienst. De nieuwste grondbeginselen voor de bestrijding van infectie ziekten zouden daarbij in acht genomen worden en de uitvoering der quarantaine volgens een bepaald plan plaats vinden met een geregelde arbeidsverdeeling en in behoorlijke volgorde. Om zich hiervan te verzekeren werden officieren als quarantaine-beambten aangewezen, evenals voor eenige jaren bij be- striiding van de cholera langs de groote rivieren in Duitschland met goed gevolg ook de officieren van gezondheid gebezigd werden. Yoor de manschappen op de quarantaine stations werden bijzonder krachtige en ontwikkelde lieden uitgezocht, aan wien men voor den aanvang hunner werkzaamheden theoretisch en practisch onderricht, gaf. Het Hoofdbureau voor de drie quarantaine stations werd te Tokio, een branche in Hiroshima gevestigd. 5 April werden deze en de kantoren der drie stations geopend,

Indisch Militair Tijdschrift | 1897 | | pagina 241