723 kleeding en bepakking ontsmet. Op dezelfde wijze werd te werk gegaan met de oogenschijnlijk gezonde troepengedeeltenslechts werden in dit geval de schepen zelf niet gedesinfecteerd. Zieken werden naar de ziekenzalen gebracht, verdachten ter observatie naar de isoleerbarakken. Lijken werden verbrand. De schepen, waarop ziektegevallen waren voorgekomen, kregen eerst vijf dagen na de plaats gevonden reiniging een gezondheidspas. Voor de desinfectie bediende men zich van stoom onder hooge spanning, de schepen werden behandeld met sublimaatoplossing, en daarna meermalen met zeewater, het zogwater (naar het voorbeeld van Koch gedurende de cholera in Duitschland) met kalkwater. Zoodra de quarantaine beambten op het schip kwamen, moesten alle manschappen met het oog op een geregeld geneeskundig onder zoek op hun plaatsen blijven. Volgens de aanwijzingen van de transport afdeeling begaven zich de gezamenlijke manschappen in volle wapenrusting aan land. Iedere compagnie trad aldaar in rij en gelid aan. Achtereenvolgens begaven de manschappen zich ver volgens in het eerste locaal, waar zij genummerde vingerringen verkregen, welke hun volgorde bepaalden. Bovendien bekwam ieder een genummerd biljet voor zijn kleeding en bepakking. In het eerstvolgende locaal werd aan de manschappen de kwartiermuts, de ransel, de degen, de gordel, het geweer en de schoenen afgenomen. Portemonnaies, tabakszakken, photographieën enz., die niet aan stoom konden worden blootgesteld, werden afzonderlijk opgeborgen. Bij het binnentreden in het badlocaal verkreeg ieder man een handdoek hij moest zich geheel ontkleeden, zijn gezamenlijke kleedingstukken bij elkander doen en van een naamkaartje voorzien. Het bad duurde daarop 20 minuten; water en zeep stonden rijkelijk ter beschikking Na het bad werd aan ieder man een badhemd uitgereikt, waarmede hij zich in de ontspanningsvertrekken begaf, om zijn inmiddels gedes infecteerde en gedroogde kleederen af te wachten. In die vertrek ken kon hij beschikken over allerlei dagbladen en tijdschriften, als mede over tabak en eetwarenten deele bestond een en ander uit geschenken van den keizer ten deele ook was het onder de bevolking ingezameld. Na volbrachte desinfectie der kleedingstukken werd een klok geluid, op welk signaal de manschappen zich in volgorde naar de

Indisch Militair Tijdschrift | 1897 | | pagina 244