724 kleedkamers moesten begeven. Hier lagen de kleederen met hun num mers in een kast; een ieder moest zich onmiddellijk aankleeden en het badhemd in de ledige kast leggen Tegen afgifte van hun genummerd biljet ontvingen de manschappen daarop weder hun bepakking terug. Ten opzichte van het verkeerswezen in de quarantaine stations en met de buitenwereld verdient het volgende vermelding. De stations waren vast verbonden aan de telegraafkantoren in de stations was er een telefonische verbinding tueschen de onderafdeelingen. Yoor het overbrengen van berichten eu voor transport doeleinden beschikte men over 8 kleine stoombooten met 66 bootenook het bad- en drinkwater voor Niijima moest dagelijks door de booten uit de oorloge haven Kure gehaald worden. De kleine stoombooten dieudeu verder voor het geneeskundig onder zoek ongedesinfecteerde goederen mochten er niet in vervoerd worden. De kleine booten, welke voor het vervoer van menschen, bagage enz. aangewezen waren, werden in twee groepen verdeeld, waarvan de eene de nog niet gedesinfecteerde manschappen en hun bagage overbrachten, de anderen i a de desinfectie gebezigd werden. Op deze wijze ontsmette men in het grootste der drie quarantaine statiors Niijima dagelijks 5000 6000 man, in de beide kleineren Hikojima en Sakurajima 2500 3000 man. In het geheel werden op de drie stations 232346 man ontsmet en in observatie gehouden daarvan werden op weg naar het vaderland nog slechts 37 man door cholera aangetast. In het geheel vielen 112 stoomers met cholera zieken aan boord in de quarantaine stations binnenhet getal overledenen bedroeg 752 man. Bovendien werden van de onder observatie gehouden verdachten nog 821 man door de epidemie aangetast, zoodat in het geheel ongeveer 1500 cholera lijders in de quarantaine stations werden aangetroffen. Wanneer men eens nadenkt over de onheilen, die hadden kunnen uitbreken, indien deze 1500 lijders over geheel Japan verbreid nieuwe centra van besmetting gevormd hadden, zoo moet men zelfs in Europa allen lof en bewondering toekennen aan het groote met zeldzame voorzorgen en energie tot stand gebrachte reuzenwerk van den Chef over den geneeskundigen dienst Ishiguro.

Indisch Militair Tijdschrift | 1897 | | pagina 245