727 - Bij de militaire administratie b. v. kan een schrijver heden op het hoofdbureau van dien dienst in onderscheidene betrekkingen bij een der bureaux dienst doeD, over eenigen tijd is hij bij een gewestelijke Intendance, op het bureau van een kwartiermeester, een administrateur van een hospitaal, een gewestelijk of garnizoens- kleedingmagazijn geplaatst en telkens moet hij andere Algemeene Orders en administratieve bepalingen kunnen toepassen en zullen hem verschillende bureauwerkzaamheden worden opgedragen, zoodat be kendheid met alle Algemeene Orders en administratieve bepalingen, het dienstvak der Militaire Administratie betreffende en bekendheid met alle bureauwerkzaamheden, rekening houdende met zijnen graad, van den adspirant gevorderd kunnen worden. Voor hen, die weten wat dit zeggen wil, zal het duidelijk zijn, dat bijna geen enkele candidaat aan die eischen zal kunnen voldoen en toch zou men er zich strikt genomen aan moeten houden. Men kan echter veilig aannemen, dat in dit geval eene al te stipte opvolging van het voorschrifc niet in de bedoeling ligt, want aan vulling van de verschillende graden bij het schrijverspersoneel zou dan onmogelijk zijn; doch waar blijft de grens der toegevendheidZul len verder alle Commiesiën eenstemmig oordeelen, waar het geldt deze voorschriften uit te leggen en ontstaat daardoor niet de mogeljjkheid, dat op het eene examen adspiranten voldoen, die op een volgend wellicht zouden zijn afgewezen? Toch mogen de schrijversexamens niet te gemakkelijk zijn, om de billijkheid tegenover hunne graad- genooten van de Infanterie, van wie over 't algemeen bij vrij zware eischen voor bevordering vrij wat zwaardere diensten gevorderd wor den, niet uit het oog te verliezen. Verder zullen ongetwijfeld de meeningen eveneens verdeeld blijken, waar „een weinig ingewikkeld" of „tamelijk ingewikkeld" onderwerp aan den adspirant moet worden opgegeven, waarover hij een brief moet kunnen opstellen. (1) De uitkomsten bij de verschillende examens verkregen bewijzen, dat het eenvoudigste onderwerp den meesten adspiranten te hoog Dl. 1, 1897. 57 (1) In de praktijk zal het zeker zelden voorkomen, dat men het stellen van zulk een brief aan een schrijver kan overlaten.

Indisch Militair Tijdschrift | 1897 | | pagina 248