730 Zelden, zegt Mr. Pols, heeft eene wetgeving zulk een voortdurende en algemeene afkeuring ondervonden als de militaire wetgeving van 1814-1815. Telkens zijn nieuwe stemmen gerezen om haar te ver- oordeelen, geene enkele om haar te verdedigen. De heele weten schappelijke bouw van het C. W. verdient afkeuring.Het is, als ware de wetgever van den wetenschappelijken grondslag onbewust geweestals had hij het Reglement slechts, even als de oude artikelbrieven, als eene reeks van strafbepalingen beschouwd, die men naar willekeur kon vermeerderen en aanvullen. Geen wonder dus, dat zich telkens stemmen hebben verheven en nog steeds verheffen tegen het houdbare van deze wetgeving. Sedert de invoering zijn eveDwel reeds meer dan 80 jaren ver- loopen, en nog laat de zoo zeer gewenschte afdoende herziening op zich wachten En toch heeft het ten deze aan goeden wil van de zijde der Regeering niet ontbroken, herhaaldelijk zijn loffelijke pogingen gedaan om tot herziening te geraken. Doch steeds tevergeefs Waaraan dit nu toe te schrijven is? Sprekende over het bij Koninklijke Boodschap van 1 Maart 1868 aan de Tweede Kamer ingezonden ontwerp tot herziening der militaire wetgeving, zeut Mr. Pols, dien aangaande: De welmeenende 'poging der Regeering stuitte af op den onwil der Ticeede Kamer, die zich ongezind toonde het ontwerp in behandeling te nemen. Drie malen ingediend en met de meeste onverschilligheid ontvangenverviel het drie malen door het sluiten der zitting en ten laatste gaf de Regeering de nuttelooze poging op Zou die onverschilligheid nu opgehouden hebben te bestaan? Wij gelooven het niet; althans van eenige belangstelling voor deze zaak van de zijde der volksvertegenwoordiging is tot nu toe niets gebleken. Wij durven daarom dan ook niet gelooven, dat thans meer kans bestaat, dan een 20 tal jaren geleden, dat men zelfs in een verwijderd verschiet de regeling van 1814 en 1815, hoewel men deze van den beginne af aan slechts als provisioneel schijnt te hebben beschouwd, door eene definitieve, meer met de algemeen gehuldigde beginselen

Indisch Militair Tijdschrift | 1897 | | pagina 251