746 Maart t. v. No. 15 L geene betrekking had op de pasarbezoekers te Lambaroe Bij Commandemeotsnota van 25 Maart 1885 werd bepaald: Door het besluit van den Civielen en Militairen Gouverneur van Atjeh en Onderhoorigheden dd. 1 Maart 1885, No. 151 en de Commandementsor- der dd 1 Maart 1885, No. 40 wordt geene wijziging gebracht in de be sluiten, waarbij eerewapens aan Atjehsche hoofden werden toegekend terwijl het moet beschouwd worden, dat aan die toekenning tevens ver bonden werd de vergunning, die eerewapens te dragen. Bij zijne nota van 26 Maart 1885 schreef de Gouverneur vau Atjeh en Onderhoorigheden, dat gewone gras- of tuinmessen, die overeenkomen met de sadëbniet behooren tot de verboden wapens, genoemd in het besluit van 1 Maart 1885, No 151, en derhalve door de patrouillecommandanten niet zullen worden ontnomen aan de bevolking. Laatstgenoemd besluit werd vervangen door dat van 18 Mei 1885, No. 224, waarvan de 13 artikelen aldus luidden: Art. 1. Het dragen van vuur- of blanke wapens binnen het gebied door den postenketen ingesloten, is verboden behoudens de uitzonderingen in art. 2 genoemd. Art. 2. Tot het dragen van een blank wapen in den gordel zijn gerechtigd: A. B. de daarbij genoemde personen. C. D. Zij die voor bewezen diensten een eerewapen van het Nederlandsch- Indisch gouvernement hebben ontvangen. E. Aan de hoofden der Atjehsche Onderhoorigheden wordt geduren de den tijd van hun verblijf te Kota Radja door den Gouverneur eene speciale vergunning tot het dragen van een blank wapen verleend. Zoowel Pangeran Hoesin als de hoeloebalang's en de boven vermelde overige hoofden benevens zij, die gerechtigd zijn tot het dragen van een eerewapen, zullen ten bewijze, dat hun vergund is, een blank wapen te mogen dragen, een pas moeten vertoonen, ingericht volgens model litt. A. De eerstgenoemde is herkenbaar aan een geel zijden paijong, de hoeloe balang's aan een rood zijden en de overige boven vermelde hoofden alsmede zij, die gerechtigd zijn tot het dragen van een eerewapen, aan rood katoenen paijong's.

Indisch Militair Tijdschrift | 1897 | | pagina 271