749 Art. 13. De voormelde bepalingen treden in werking veertien dagen na hare afkondiging. Volgens mijn gevoelen was de Gouverneur van Atjeh en Onder- hoorigheden niet bevoegd, dit besluit waarbij de Keur van 15 Maart 1879 stilzwijgend werd ingetrokken uit te vaardigen, zoolang door hem de staat van beleg niet was afgekondigd. Art. 72 van het Reglement op het beleid der regeering van Ned.-Indië luidt: De ambtenaren, met het hoogste gewestelijk gezag hekleed, zijn bevoegd tot het maken van reglementen en keuren van politie. Zij kun nen tegen de overtreding daarvan straffen bedreigen, overeenkomstig regels bij algemeene verordening te stellen. Van die reglementen en keuren van politie wordt in art. 2 der „Bepalingen ter regeling van de wetgevende bevoegdheid der amb tenaren, met het hoogste gewestelijk gezag bekleed", gezegd: Zij mogen zich niet uitstrekken tot onderwerpen van algemeen straf recht, noch iets inhouden, strijdig met verordeningen, door hooger ge zag, binnen den kring zijner bevoegdheid uitgevaardigd. Zij houden van rechtswege op van kracht te zijn, zoodra in het onderwerp, waar over zij handelen, door eene wet, een koninklijk besluit of eene ordon- nancie is voorzien. Zoolang de staat van beleg niet was afgekondigd, had het besluit van 18 Mei 1885 No. 224 geene andere kracht dan die van een reglement of keur van politie, waarvan in art. 5 der „Bepalingen ter regeling van de wetgevende bevoegdheid der ambtenaren, met het hoogste gewestelijk gezag bekleed" wordt gezegd: De reglementen en keuren van politie mogen met geene andere straffen bedreigen dan de zoodanige, tot het opleggen waarvan de residenten (en, volgens art. 150 van het „Reglement op de rechterlijke organisatie en het beleid der Justitie in Ned.-Indië", andere hoogste gezaghebbers) alleen recht sprekende in zaken van overtreding dan wel ter politierob enz., bevoegd zijn naar gelang van den landaard der beklaagden, enz. Geeft een gewestelijke bestuurder buiten den staat van beleg of buiten het oorlogsterrein in eeuig reglement of in een keur van politie bevelen tot gewelddadigheden, die de verwonding of den dood van eenig persoon ten gevolge kunnen hebben dan is hij, met deu Dl. I. 1897. cq

Indisch Militair Tijdschrift | 1897 | | pagina 274