767 beschouwing, zoo geheel afwijkend van de onze, hebben wij als officier doorloopend rekening te houden, ten einde een juist oordeel te kunnen vellen over zijne handelingen en over allerlei bijzonder heden, die zich in den omgang met hem voordoen. Het nu en dan bespreken van ethnographische bijzonderheden bij de behandeling van het geografische gedeelte van het besproken leervak brengt niet het door mij gewenschte resultaat te weeg, omdat het ondoenlijk is al de variaties in de velerlei gebruiken der onderscheidene volken, welke dan opgesomd worden, behoorlijk uit elkaar te houden. Voor zijne behoeften als aanstaand officier van het Indische leger moet den leerling een helder inzicht worden gegeven in de denkwijze van den inlander in het algemeen, op godsdienstig en maatschappe lijk gebied, waarbij de gebruiken van enkele volken uit onzen Archipel in het bijzonder slechts moeten worden aangehaald ter toelichting en tevens om te doen zien, dat de oorsprong van al deze onderscheidene gebruiken terug te vinden is in de begrippen, die over het geheel genomen de denkwijze van den inlander van het Maleisch- Polynesische ras beheerschen. Dit doel nu is zeer wel te bereiken; onze groote ethnoloog, Dr. GK A. Wilken, heeft in zijne werken dengene, die zulks nastreeft, alle materiaal in handen gegeven. Natuurlijk moet de inhoud zijner werken zeer 'verkort worden medegedeeld, om het goede doel niet voorbij te streven en misschien den lust tot latere studie weg te nemen. Alleen het beeld van het algemeen moet den leerling forsch omlijnd voor oogen staande draperie, die de vormen van dat beeld slechts voordeeliger doet uitkomen, bestaat in de vermelding van allerlei interessante bijzonderheden, die de leerling evenwel niet uit het hoofd behoeft te leeren. Wenschelijk is het daarbij, dat men de vermelding van al die bij zonderheden zoo veel mogelijk door de aanschouwing van platen en photographieën vergezeld doet gaan, ten einde het onderricht meer vruchtdragend te maken. Het is toch zeer lastig om aan een volbloed Europeaan, die Indië nooit aanschouwd heeft, eene duidelijke voorstelling van speciaal Indi sche zaken en toestanden te geven.

Indisch Militair Tijdschrift | 1897 | | pagina 292