769 daar voordoen, en getuige te zijn van gesprekken van inlanders uit alle deelen van den Archipel. In het genoemde hoofdstuk van zijn werk geeft hij blijk een inzicht te hebben in de denkwijze van den inlander, vervormd onder den invloed van het Mohammedanisme, zooals niemand vóór hem bezeten heeft. Het is of er voor den lezer, die dit spannend verhaal met aandacht volgt, een licht opgaat over alles, wat hem te voren in de verhouding tusschen Europeaan en Inlander duister voorkwam. Hij zal er tevens uit kunnen afleiden welken weg wij op moeten om den inlander meer waardeering voor den Europeaan te doen op vatten; een weg, die zeker tot het doel zal voeren, zoolang nog geene geloofshaat, zooalsalleen de Islam in staat is zijnen belijders bij te brengen, den Inlander ongevoelig heeft gemaakt voor ons streven in goede richting. Na het Mohammedaansch Recht moeten de vormen, waaronder het huwelijks en erfrecht zich in N.-Indië openbaren, getoetst worden aan de beschavings-geschiedenis der volken van onzen Indischen Archipel; moet den leerling dus een inzicht worden gegeven in de familie-verhoudingen bij de instelling van het matriarchaat en het patriarchaat met exogamie en endogamieonder vermelding waar wij deze toestanden kunnen aantreffen. (Zie WilhenOver de verwantschap en het huwelijks-en erfrecht bij de volken van den Indischen Archipel). Daarna moet volgen eene behandeling der gebruiken en plechtig heden bij verlovingen, huwelijken en begrafenissen. (Zie het gelijknamige werk van Dr. Wilhen en het Mohammedaansch Recht van Dr. vjd Berg). En hiermede hebben wij dan de schets: «De inlander van zijne wieg tot aan het graf" in zijn geheel. De bepalingen op het grondbezit bjj den inlander kunnen veilig achterwege blijven als voor ons van minder belang. (1) Er blijft dan alleen nog eene bespreking over van de eigenaardige moeilijkheden en schoonheden der inlandsche talen en ten slovte zou ik dan, als de kroon op het werk, behandeld willen ziende omgang (1) Ook hieraan eenige woorden te wijden. Ieder beschaafd Europeaan in Indië dient hiervan iets te weten.

Indisch Militair Tijdschrift | 1897 | | pagina 294