510 geschieden dan door dien ambtenaar met zijn politiepersoneelde militaire macht verleent haren bijstand, wanneer de politie te kort schiet." (1) „Voor het geval een der controleurs in zeer speciale gevallen, zonder vooraf verkregen machtiging van den Gouverneur, bij een der post- commandanten de hulp der militaire macht mocht inroepen, geschiedt dit geheel op zijne verantwoordelijkheid. Ook zal op aanvrage van daartoe bevoegde hoofden en andere inlanders bijstand worden verleend (zooals herhaaldelijk te Oleh Karang plaats vindt) evenwel, zoo mogelijk in over leg met den civielen ambtenaar en steeds met inachtneming van de veiligheid van den post. *0°k de voorschriften, houdende verbod tot het dragen van wapenen, blijven stipt gehandhaafd; intusschen behoort het opvatten van gewapende en andere verdachte personen slechts dan door de militaire macht te geschieden, wanneer zulks niet door de politie kan gebeuren, of wanneer zij zich binnen den vastgestelden rayon der versterkingen vertoonen". „Die rayon wordt bepaald op 500 (vijf honderd) meter van de palis sadeering of borstwering van de versterkingen". „Enz". „Iw algemeenen zin behooren de posteommandanten voortaan alleen zorg te dragen voor de veiligheid van hun post en de onmiddellijke nabijheid daarvan, en behoort als regel te worden aangenomen, dat zij zich niet meer inlaten met het arresteeren en doen vervolgen van maraudeurs en roovers, vermits die taak op het civiel bestuur rust." „Enz". Bij bovenaangehaalde commandementsorder voegde kolonel Haas een op 19 Augustus 1881 vastgesteld en naar de bovengenoemde „Instructie betreffende de militaire detachementen, welke ter Westerafdeeling van Borneo ter beschikking worden gesteld van het civiel bestuur bij het tegengaan van sneltochten" gecopieerd Voorschrift betreffende de militaire patrouilles, welke in dit gewest dienen ter begeleiding van civiele ambtenaren assistent-resident of contro leur) bij het bereizen hunner af deelingen tot wering van maraudeurs en lcwaadgezinden. 1. De patrouilles worden alleen gegeven op schriftelijk verzoek, inhoudende het doel en strekking van den tocht, van den civielen amb- (1) Art. 269 van het Reglement tot regeling van het rechtswezen in Atjeh en Onderhoorigheden luidt: „Niemand mag zonder schriftelijk bevel van den Assistent- Resident of namens dezen van den magistraat, in hechtenis worden genomen dan alleen in de gevallen, b(j dit reglement voorzien, waarin de bevoegdheid tot het bevelen of doen van aanhoudingen uitdrukkelijk aan andereu is toegekend."

Indisch Militair Tijdschrift | 1897 | | pagina 29