775 talen vlot kan spreken, want daar komt het op aan; maar die ver klaring zal men niet licht van zichzelf durven geven. De practijk onzer betrekking en de studie van de voornaamste krijgs kundige vakken vergt in een afmattend klimaat, als het Indische, al zooveel van onze krachten, dat we wel weinig tijd zullen kunnen vinden voor dergelijke speciale taalstudies En toch, als men eens liefde voor de studie van Inlandsche talen heeft opgevat, en men komt dan bijv. bij Soenclaneezen te dienen, en hoort daar die zoetvloeiendste en zangerigste aller Inlandsche talen, wie weet of de verzoeking dan niet bovenkomt om ook hier eens wat meer van te willen weten. Als tijdverdrijf heeft dit al weer zijne aangename zijde, en eens Javaansch kennende leert Soendaneesch zeer spoedig. Ook zou het de moeite loonen om, bijv. op Atjeh zijnde en den tijd daarvoor disponibel hebbende, zich op het Atjehsch toe te leggen. Ook hierin zou men wel spoedig eenige vorderingen kunnen maken, en er voor de practijk veel nut uit kunnen trekken eene opwekking tot de studie van het Atjehsch ligt echter geheel buiten het kader van mijn betoog. Om nu op het Javaansch te komen, zoo zeide ik reeds, dat alleen het groote aantal Javanen in ous leger eene studie van het Javaansch al zeer wensehelijk zoude maken. Er is echter nog veel meer wat de studie van het Javaansch (1) in ons leger in de hoogste mate aanbe velenswaardig doet zijn. Geene taalstudie geeft zulke verrassende resultaten voor de practijk als juist die van het Javaansch. Er is geene andere taal ter wereld waarvan de kennis dengene, die ze verworven heeft, zoo groot overwicht geeft over het volk, dat die taal als moedertaal spreekt, dan juist het Javaanschen dat ik hier niet overdrijf, zal ik straks in de gelegenheid zijn te bewijzen, daar het bloot een gevolg is van het wezen der taal zelve. De goed Javaansch sprekende Europeaan staat in de achting van den Javaan bijzonder hoog aangeschreven, alleen door zijne kennis van die taal en van al wat de Javaan hem, als gevolg daarvan, verder voor goede eigenschappen toedicht. (1) Ja, maar de studie v/ti Javaansch is op hoogeren leeftijd z<5o uiterst moeilijk, dat zelfs de ambtenaren van het B. B., die deze taal konden spreken, nu nog met name bekend zijn. Eed.

Indisch Militair Tijdschrift | 1897 | | pagina 300